Mahatma Gandi Hakkında Gizli Kalan Gerçekler

2 Ekim 1869 doğumlu Mohandas Karamçand Gandi, Hindistan Bağımsızlık Hareketinin siyasi ve ruhani lideri olarak bilinir. Gandi aynı zamanda Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. Kabaca, “Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş” olarak özetlenebilir. Bu felsefe ülkesini Hindistan’ı bağımsızlığına kavuşturmuş ve vatandaşlık hakları ve özgürlük savunucusu Dünya insanlarına ilham olmuştur.

Ulus’un Babası ilan edilen Mahatma Gandi, hakkında en fazla eser yazılan 8. kişidir. Her yıl 2 Ekim, doğum günü olduğu için Gandhi Jayanti adıyla ulusal tatil olarak kutlanır. Aynı zamanda 2 ekim Birleşmiş Milletler tarafından dünya şiddetsizlik günü olarak ilan edilmiştir.

Mahatma Gandi, 13 yaşında kendisiyle aynı yaştaki Kasturba’yla evlenip, avukat olmak için İngiltere’ye gitmiş daha sonra avukat olunca İngiltere sömürgesinde olan Hindistan’a geri dönmüştür. Hindistan’da tutunamayınca yine bir İngiliz sömürgesi Güney Afrika’ya gidip ve mandaya ve ırkçılığa karşı mücadele etti. İngiltere’de Madame Tusot müzesinde mum heykeli olan ilk ve tek Hintlidir. Küllerinin bir kısmı, ölümünün üzerinden 60 yıl geçtikten sonra 75 yaşındaki torunu Nilamben Parih tarafından Bombay limanının açıklarında Umman denizine dökülmüştür. Maddiyata önem vermeyen insan olmasına rağmen gözlük ve saatinin de aralarında bulunduğu eşyaları Manhattan’da bir açık artırmada 1.8 milyon dolara sarılmıştır.

Mahatma Gandi

İlk olarak Gandi, Güney Afrika’daki Hint nüfusun vatandaşlık hakları için barışçı başkaldırı adımları attı. Hindistan’a döndükten sonra tüm yoksul emekçileri baskıcı vergilere ve ayrımcılığa karşı örgütledi. Hindistan Ulusal Kongresi’nin lideri konumuyla yoksulluğun yok edilmesi, kadın serbestisi, din ve etnik gruplar arası kardeşlik, kast ve dokunulmazlık ayrımcılığına son, ülkenin ekonomik sıhhatine kavuşması ve en mühimi olarak görülen “Swaraj” yani Hindistan’ın yabancı hakimiyetinden kurtulması konularında kampanyalar yürüttü. Britanya tuz vergisine karşı 1930’da yaptığı 400 kilometrelik Gandi Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya’ya karşı başkaldırısına öncülük etti.

1942’de Britanyalılara açık çağrıda bulunarak Hindistan’ı terketmelerini istedi. Hem Güney Afrika hem de Hindistan’da çok kez hapsedildi. Bir Hint ozanı tarafından Mahatma, yani yüce ruh unvanı verildi. Daha sonra Hindistan halkı onu hep bu isimle çağırdı.

Kendisine şöyle bir olay rivayet edilir. Gandi bir gün İngiltere kralıyla görüşür. Görüşme sonunda toplantıyı izleyenler Gandi’ye “Kıyafetiniz bir kralla görüşmek için uygun muydu?” diye sorar. Cevabı çok güzeldir. “Kral ikimize yetecek kadar giyinmişti!.”

Kişisel olarak “pasif direnişin babası” Gandi, önceleri vejetaryen iken sonraları yalnızca meyve ile beslenmeye başladı. Çıkrık ile örülen geleneksel dhoti ve örtü gibi basit giysilerini kendisi yaptı. Ailesinin ekonomik durumu iyi olmasına rağmen basit bir yaşam geçirdi. Vişnu inancına sahip olduğu için hiç bir canlıya zarar vermez ve etini yemezdi.

Mahatma Gandi Nasıl Öldürüldü?

30 Ocak 1948’de, Yeni Delhi’deki Birla Bhavan ‘ın (Birla Evi) bahçesinde gece yürüyüşü esnasında Nathuram Godse Hindu bir radikal tarafından vurularak öldürüldü. Suikastçi, Gandi’nin Pakistan’a kaynak aktararak Hindistan’ı zayıflattığını savunan aşırı uç görüşteki Hindu Mahasabha ile bağlantılıydı. Godse ve yardımcısı Narayan Apte, 15 Kasım 1949’da idam edildiler. Hindistan’ın Pune şehrindeki Ağa Han Sarayında Gandi’nin küllerinin bulunduğu anıt mevcuttur. Ailesi, farklı yerlerde bulunan küllerin siyasi kötü amaçlarla kullanılabileceğinin farkındadır ancak tapınak ve anıtları yıkmadan alamayacaklarını bildiklerinden geri almak istememişlerdir.

Gandi’ye Karşı Eleştiriler:

Aktif direniş taraftarı olarak öne çıkan ve kendisine rakip olarak gördüğü Bhagat Singh’i İngilizlere öldürttüğü ileri sürülür. Nazi hayranlığı ve oğlunun Müslüman bir kızla evlenmesini engelleyerek ülkede ayrımcılığı körüklediğine dair de iddialar bulunmaktadır.