Marshall Planı Hakkında Bilinmeyenler

Marshall Planı; 1947’de 2. Dünya Savaşı sonrasında önerilen ve 1948-51 arasında yürürlüğe girmiş ABD kaynaklı, antikomünist ağırlıklı hedefleri olan bir ekonomik yardım paketidir. 16 ülke, bu plan uyarınca ABD’den mali kalkınma yardımı almıştır. “Hava nasıl olursa olsun birlikte hareket etmeliyiz” sloganı ile imzalanan Marshall Planı ile ABD, 1945 Haziranı ile 1946 sonu arasında Batı Avrupa ve beraberindeki 16 ülkeye toplamda 15 milyar dolarlık ekonomik yardımda bulunmuştur. Sovyetler Birliği, Çekoslavakya, Polonya ve Finlandiya dışındaki Avrupa ülkeleri anlaşmaya dahil olur.

II. Dünya Savaşı bitimiyle beraber Truman Doktrini, esas itibariyle sadece Yunanistan ve Türkiye’ye askeri yardım öngörmüştür. Fakat bu sırada Avrupa’nın durumu da ekonomik açıdan son derece kötüdür. Altı yıl süren yıkıcı savaş, bütün ülkelerin mali kaynaklarını sömürmüştür. Savaş, bütün ülkelerde ağır tahribat yapmıştır. Sovyetler Birliğinin, bu durumu fırsat bilerek komünizm propagandası artarak devam eder. Bunun üzerine ABD yeni planlar düşünmüş ve Dışişleri Bakanı George Marshall’ın “Marshall Planı” 5 Haziran 1947 günü Harvard Üniversitesinde verdiği bir nutukta dile getirilmiştir.

Marshall Planı

Türkiye, toplamda 137 milyon dolarlık yardım alır.

Marshall Planı ve İlkesi: «Avrupa ülkeleri, aralarında bir ekonomik işbirliğine girişmeli ve eksikliklerini kendileri tamamlamalılar, bu genel işbirliği sonunda bir açık ortaya çıktığında ABD, açığın kapatılması için yardım etmeli. Bunun için de önce bir işbirliği programı yapmalılar»

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir