Mars’ta Van Gölü’nün 100 Katı Buzul Bulundu

NASA yetkilileri, Van Gölü’nün 100 katı, ABD’nin ise en büyük gölüyle aynı büyüklükte bir buzul yatağını tespit etti ve duyurdu. Bu son keşif, NASA’nın uzay aracının radarı ile yapıldı. Bilim adamları, Mars’ın tarihi ve gelecekteki olası su kaynaklarının belirlenmesi açısından keşfin çok mühim olduğunu dile getirdi. Mars’a 2033’e kadar ulaşma hedefi olan Amerika için sonuç hayati önem taşıyor.

Texas Üniversitesinden bilim insanın başını çektiği bir grup, NASA’nın Mars Yörünge Kaşifi’ne ait bilgiler üzerinden Kızıl Gezegen’de büyük bir buzul yatağının görüldüğünü tespit etti. Buzul, 375 km2’lik bir alana sahip.

Jeofizik Araştırma Yazıları tarafından hazırlanan raporda, Mars’ın Utopia Planitia denilen bölgesinde, 375 bin kilometrekarelik bir alana yayılmış buz tabakasının keşfedildiği duyuruldu. NASA’nın Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarının internet sitesinden açıklanan verilerde, buzul alanın çapının 3300 kilometre uzunluğunda olduğu belirtildi. Buzul, yazının başında da belirttiğimiz gibi ABD’nin en büyük gölü olan Superior ile neredeyse aynı boyutta.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir