Matild Manukyan Hakkındaki Şaşırtan Gerçekler

Türkiye doğumlu (1914 İstanbul Sütlüce) bir Ermeni genelev patroniçesi olarak tanınan Matild Manukyan, aristokrat ve tutucu bir aileden gelmektedir. Notre Dame de Sion’dan mezun olduktan sonra terzilik yapmaya başladı. Eşinin ölümü dolayısıyla oğlu ile tek başına kalmış, sosyete terziliği ne soyunmuştur. 

Genelev paralarını gayrimenkule dönüştürerek gayrimenkul sayısını artıran Manukyan 6 kez vergi rekortmeni olarak ödüller alır. Genelev patronu oluşuyla ile ilgili en bilinen hikaye, kendi halinde terzilik yaparken, Karaköy’de babasına ait binaların kirasını ödeyemeyen genelev işletmesinden birine ortak olmasıyla ilgilidir. Önceleri ev sahipliği ile işe başlayan Manukyanın seneler içinde işlettiği genelev sayısı 14ü bulacak daha sonra ise sayısı 37`e ulaşacaktır.

İkinci ve daha gerçekçi olanı kendi ifadesinden aktarmak daha doğru olur. İkinci Dünya Savaşının sıkıntılı günlerinde tekrar çalışmaya başladığı moda evine Behice adlı bir kadın gelir ve bir çok kıyafet diktirir, zamanla da borçlanır:

Matild Manukyan Sinan Çetin ile Matild Manukyan filmi çekmek ister ancak vakitsizlikten proje hayata geçirilemez.

“Zor ve sıkıntılı yıllardı. Bana borcu dört bin lirayı buldu. O zaman için çok büyük bir para. Behice Hanım’la konuştum, ‘parayı ödeyemem Matild, gel eve ortak ol’ dedi. Önce evi anlamadım. Sonra Behice ‘Sen gelme, paranı bankaya yatırırım’ deyince anladım. Çekiniyordum ama paraya da ihtiyacım vardı, kabul ettim. Aileme söyleyemedim. Kocam beni terk eder, ailem evlatlıktan atardı. Behice’nin evi Abadoz Sokağındaydı. Gidip gelmede tereddüt ettim. Sonunda eşimden habersiz, yüzümü eşarpla kapatarak Abanoz Sokağı’na gittim. Sonraki aylarda da gizlice gidip paramı aldım.”

Matild Manukyan gençliği ve yaşadığı zorlu yılları bu şekilde anlatmaktadır.

Matild Manukyan Kimdir?

Çalıştırdığı kadınlardan biri kendisi hakkında pek de iyi konuşmaz. İddialara göre, Manukyan Türk kadınlarına karşı özellikle şiddet uyguluyormuş. Defalarca kadınları kezzapla yaktığı, dövdürdüğü, kaçmak isteyenleri hastanelik edinceye kadar işkence ettiği, bazılarını sırf hayatta kalıp para kazansın diye evde ameliyat ettirdiği, birçok kadına kaçmamaları için elektrik verdiği iddia edilmiştir. ”Osmanlının kızlarını satıyorum bundan ala zevk mi olur” dediği de öne sürülür.

Manukyan Ne Demek? Manukyan’ın Telefonu Hikayesi:

Telefonu sık ve uzun çalanlar için uzun yıllardır kullandığımız bu deyim, esasen pek de Manukyan için uygun değil zira son derece sade bir hayat yaşayarak çocuk okuttuğu dile getirilen bu yaşlı hanım, pek de sosyal değilmiş. O zamanlarda cep telefonu olmadığı ve evinde çalacak telefonlara da kalkıp bakamayacağı düşünüldüğünde isabetsiz bir benzetme olacağı anlaşılabilir.

Bir kere ASALA’ya para verdiğini ama daha sonra yine istediklerinde vermediğini söyler.

 • Her yılbaşında herkesten önce Rauf Denktaş’tan tebrik kartı geldiğini açıklamıştır.
 • Küçük yaştaki kızları çalıştırdığı iddiasıyla bir ara gözaltına alındı, daha sonra serbest bırakıldı.
 • Tutuklanma talebiyle Şişli Adliyesi’ne sevk edilir. Kirada oturan Şişli Adliyesinin sahibi ise Manukyan’dır.
 • 28 Eylül 1995’te koruması Mehmet Urhan’ı hedef alan bir saldırı da ağır şekilde yaralanır.
 • İflastan kurtardığı üç iş adamı; Çin’de yaptırdıkları Manukyan heykelini ünlü madamın evinin bahçesine diker.
 • Lüks otomobilinin döşemeleri, dikenli yerlerde otlamamış antilop derisindendir.
 • Sadece belli günlerde viski içmek için kullandığı bir Rolls Royce’u vardı.
 • Genelevdeki 17 numaralı odasında 1 buçuk metrelik çelik kasasına paraları zorla sıkıştırdığı söylenir.
 • 17 numaralı evin önüne her evin sorumlu müdürü dizilir, günlük hesabını getirirdi.
 • 2015 model ikinci el bir Rolls Royce’un 880 bin Euro olduğunu belirtelim. Türk parası ile 3 milyon lira.
 • Bazı bürokratlar Manukyan’a hanımefendi der, bazıları Ana diye hitap ederek elini öperlerdi.
 • Hayranı Atatürk öldüğünde 24 yaşında olan Manukyan, haftalarca matem tutarak kendine gelememiştir.
 • Şimdilerde tanınmış bir muhalefet partisinin ilçe teşkilatından hiç kira almadığı söylenir.
 • Terör örgütü Asalaya mali destek sağladığı iddia edilir.
 • Sıradan bir pazar günü yaklaşık 25 bin kişinin genelev sokağını ziyaret ettiği konuşulur.
 • Şişli ve Kurtuluş’taki çeşitli pasajlarda M&M yazısı halen görülebilir.
 • Felsefesi ise şöyledir; “Kadına sırrını açma, aşağılık insandan borç alma, devlet adamıyla dost olma.”
 • Kimsesiz öğrencileri okuttuğu bilinir. Kiliseye bağış yapmak istese de kabul etmemiş.
 • Cami yaptırmak istemiş ancak bu durum da uygun görülmez.
 • Yardımcılarıyla birlikte yaşadığı Şişli Hasat Sokak Huzur Apartmanındaki dairesinde, 89 yaşında vefat eder.

Müslümanım deyip namaz kıldığını iddia eden Manukyan’ın bu seçimi; kendisine suikast düzenlediği iddia edilen Hizbullah’ın korkusundan mı yoksa bilinçli mi yaptığı halen tartışma konusudur. Polis evrakına ilk kez 1946’da giren Manukyan, 1992 ve 1994’te küçük yaşta kız çalıştırmaktan gözaltına alınmıştır.  Kadınların regl olmadan 30 gün fuhuş yapabilmesi için rahimlerin dağlandığı, zorunlu sigorta primlerinin yatırılmadığı ve ağır şartlarda çalıştıkları mahkemeye yansıyan örneklerle sabittir. Matild Manukyan ölümü ile de dikkat çeker. Şişli Hasat Sokak Huzur Apartmanındaki dairesinde 89 yaşında vefat edecektir.

“Ben hep mertçe konuşurum, delikanlı bile benim gibi söz veremez..”

Manukyan 17 Şubat 2001’de öldüğünde ardında yüzlerce taksi plakası; han, dükkan, daire, fabrika ve gayrimenkul bıraktı. Tek varisi ABD’de yaşayan oğlu Kerope Çilingir’dir. Matild Manukyan’ın vasiyeti sonraki yıllarda davalara sebep olacak kadar devasadır. Sinema Sanatçısı Sezer Sezin’den 1993 yılında aldığı Büyükada’daki villasının kapısında dev harflerle M&M yazdığı rivayet edilir. Manukyan, Beyoğlu’nda bulunan Üçhoron Kilisesinde düzenlenen törenin ardından Şişli Ermeni Mezarlığında toprağa verilir. Bazı sermayeler, vefatını sütyen ve külotlarına iliştirdikleri siyah kurdelalarla göstereceklerdir. Matild Manukyan kimdir sorunuza cevap verebildiğimizi umarız.

Bu yazımızda; matild manukyan oğlu, matild manukyan filmi, manukyan gençliği, matild manukyan ölümü, manukyan cenazesi, kerope manukyan, matild manukyan sinan çetin ve manukyan torunu hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştık.