Mayoz Bölünme Hakkında Bilinmeyenler

Sizler için bazı soruların cevaplarını özetlemek isteriz; Mayoz bölünme nedir, evreleri nelerdir, mayoz bölünmenin özellikleri nelerdir ve mitoz bölünmeden farkları nelerdir?

Mayoz, Yunanca kaynaklarda “Daha da küçültmek” manasına gelen Meioun kelimesinden gelir. Atlamadan belirtelim; Mitoz bölünme ile alakası bulunmaz. Hücrelerin, eşeysiz üreyip yeni kalıtım varyasyonları ve aynı zamanda gamet oluşturma biçimi denilebilir.

Bu işlem sonrasında oluşan 4 hücre ana hücreden farklı olarak 2n değil, n kromozoma sahiptir, diğer bir ifadeyle haploidtir. Mayoz Bölünme, eşeyli üremeler için gereklidir ve bu sebeple eşeyli üreyen tek hücreli organizmalar da dâhil tüm ökaryot hücrelerde görülebilir. Kısa bir özetle bir diploit ökaryotik hücrenin bölünerek genelde gamet olarak adlandırılmış haploit hücrelere bölündüğü hücresel bir süreçtir denilebilir. Mayoz bölünme sonrasında oluşan bir hücre tekrar mayoz geçiremez lakin mitoz bölünme geçirebilir.

Canlılarda çeşitliliğe neden olabilen Mayoz bölünme; canlıların üreme organlarında meydana gelmektedir. Mayoz sonrasında oluşan gametler haploit olduklarından dolayı ana canlıya ait kromozom çiftlerinden sadece birer tanesini içerirler. Mayoz bölünme işlemi canlıların üreme zamanlarında görülmekte. Birbirini takip edecek Mayoz-I ve Mayoz-II olmak üzere iki evreden meydana gelir. Bölünme başlamadan evvel üreme ana hücresi bir hazırlık evresi yaşar. Bu hazırlık evresine interfaz denmektedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir