Mehdi Hakkındaki Tüm Bilgiler

HZ. Mehdi (المهدي‎) Şubat 2013’te yeryüzüne indi, televizyon programına çıkarak bunu açıklaması lazım diyen Şanlıurfalı metafizikçi Mehmet Nehir sanırım yeterli medya desteği bulamadı ki ilgili haberi okumak şimdiye kısmet oldu. Asıl mesleği asansörcülük olan ve diğer alemlerden bilgi aldığını belirten Nehir sanırım haddinden fazla yükselmiş; Dünya’ya 100 bin Moğol geldi evimizi barkımızı yıkacak, Ayasofya ibadete açılsın kurtuluruz gibi kendince inandığı düşüncelerini kitaplaştıracak ilgilenen okuyabilir. Biz sizler için; özellikle Şiiliğin esaslarından sayılan “Mehdi ve Mehdilik” kavramını dinler boyutunda inceleyeceğiz.

Ahir zamanda yani kıyamete yakın tarihlerde ortaya çıkarak; hidayete erdirecek, zulüm ve adaletsizliği bitirerek İslam’ı Dünya’ya egemen kılacak Mehdi’yi her hizip ve cemaat sahiplenmiş, kendi üstadını veya şeyhini “Altın Çağı” yaşatacak mehdi görme hevesine kapılmış. HZ. İsa O’nun zamanında gökten inecek ve Deccal ile savaşırken beraber olacaklardır. Dolayısıyla böyle mübarek bir zatı meczupların sahiplenmesi olağan olsa gerek. Deccâl sebebiyle ortaya çıkacak İsa Mesih’in de yardımıyla da bu belayı yenecek Mehdi için Kuran’dan değil hadislerden bilgi aldığımızı belirtelim.

Mehdi Kim

Gelişinin öncesinde yaşanacak; karanlık ve savaşlarla dolu yıllar, kıtlık ve afetlerin ardından Mehdi ile kurtuluşa ereceğiz. İnşallah. İskender Evranosoğlu, Mehmet Ali Ağva ve Adnan Oktar çeşitli kanallarla kendilerinin Mehdi olduğunu halen iddia etmektedir. Bir önceki cümle için detaylara girmeden yorumu size bırakmak isterim zira konu üzerine makaleler yazılabilecek kadar uzun olur. Sünni inanışında mehdi beklentisi ölmüş veya kaybolan bir kişinin dönüşü şeklinde değil, kıyamete yakın ortaya çıkan bir kişinin Allah tarafından seçilmesi veya görevlendirilmesi üzerine bina edilmektedir ve “12 İmamın Sonuncusudur” diyen Şiilikten burada ayrılır. Şii İran Anayasasında; “Devlet Mehdi zuhur edene kadar meşrudur” ifadesi de mevcuttur.

Kimileri Medine, kimileri Horasan, İstanbul, Şam veya Kudüs’ten çıkacağına inanır. Alimlere göre ise Hz. Mehdi’nin, Hz. İsa’nın ve Deccal küfrünün ortaya çıkacağı yer konusunda üzerinde daha çok durulan üç şehir mevcuttur: Şam, Kudüs ve İstanbul. Konuya İslam’dan 250 sene sonra ortaya çıkan bir din mitojisidir, diğer dinlerdeki benzer inanışların yansımasıdır ve Kuranda belirtilmemiştir diyenler olduğu gibi tamamıyla inanlar da mevcut.

Her Müslüman sanki Mehdi olacakmış gibi yaşamalı. Yorumumuz budur.