Meral Akşener Hakkında Detaylı Bilgi

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olan, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden de doktora derecesine sahip Meral Akşener, (doğumu: 18 Temmuz 1956, İzmit – Gündoğdu) Kocaeli Üniversitesinde tarih okutmanı olarak çalıştığı sırada 1994 senesi yerel seçimlerinde siyasete girdi. Kocaeli Belediye Başkanlığını kazanamadığı seçimler, ona DYP’de Tansu Çiller’in sağ kolu olma yolunu açacaktır. Tansu Çiller, başkanlık yaptığı Zübeyde Hanım Şehit Anaları Koruma Vakfında Meral Akşener’i yardımcısı olarak atayacaktı. Akşener, aynı zamanda bu vakfın da kurucu kişilerindendir.

Meral Akşener kimdir?

En son 1968 yılında CHP’den TBMM başkanvekili seçilen Muş vekili Hayriye Ayşe Nermin Neftçi’den sonra 10 Ağustos 2007’de Güldal Mumcu ile beraber TBMM başkanvekili seçilen ilk kadın vekil olmuştur. Evli ve bir erkek evlat annesidir. Oğlu Fatih Akşener ile Işıl Abeş, Eylül 2012’de dünya evine girdi.

Yıldız, Kocaeli ve Marmara Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Kocaeli’de Tarih Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu. Meral Akşener’in anne ismi Sıddıka babasının ismi ise Tahirdir. 1995 senesinde DYP kadın kolları başkanlığına getirildi. DYP ile siyaset sonrasında MHP’ye geçerek siyasi hayatına devam etti. Mehmet Ağar’ın Susurluk skandalı sonrası istifa etmesinin ardından ilk kadın İçişleri Bakanımız oldu. Akşener; yurt dışındaki mal varlığını Zübeyde Hanım Vakfına bağışlayacağı yönündeki sözünü tutmaması üzerine Çiller’e yöneltilecek ağır eleştirilere tepki gösterdi ve bir anlamda Çiller’e siper oldu. Dönemin medyasını “DYP’li gençleri güçlükle tutabildiğini” söyleyerek tehdit etti (!), muhalifleri “tükürükle boğmakla” sindirmeye çalıştı.

Meral Akşener hakkındaki iddialar ve öne çıkanlar:

  • Emniyet Genel Müdürlüğü makam odasına kapıyı kırdırarak girdiği iddia edilir.
  • Özel istihbarat teşkil ederek Genelkurmay’ı dinlemek ve Çakıcı’ya yapılacak operasyona engel olmakla suçlandı.
  • Hürriyet Gazetesinin telefonlarının dinlenmesin konusunda şüphelilerin ilk sırasında yer aldığı söylenir.
  • 28 Şubat 1997 tarihli MGK’da, sıkıntıdan paşaların kuru pastalarını istediği veya yediği konuşulur.
  • Twitter hesabı bu adresten takip edilebilir.

Akşener’in, medya karşısında Tansu Çiller’in eşi Özer Çiller’in elini öpebilecek derecede söz konusu aileye yakın olduğu basın tarafından söylenir. Tüm bu sıkıntılı süreç devam ederken partisi tarafından İstanbul’dan aday gösterilmeyi beklemekte olan Meral Akşener, kendisine sorulmadan Kocaeli’nden aday gösterilmesi üzerine tarihler 4 Temmuz 2001’i gösterdiğinde partisinden istifa edip o sene kurulma aşamasında olan Adalet ve Kalkınma Partisine katılma kararı aldı. Daha sonra kararını değiştirerek MHP saflarına geçti ve 22 Temmuz 2007 seçimlerinde bu partiden vekil seçildi. Her şeyine zaman zaman katlandığı Tansu Çiller ile yolları ayırmasında, ağabeyinin bir dönem idarecisi olduğu MHP’nin iktidara gelişin de etkili olduğuna vurgu yapılacaktır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir