Migren Nasıl Geçer?

Bulantılar, baş ağrıları, kusmalar, ışık-ses-koku hassasiyetleri şikayetleri ile paralel ilerleyen migren hastalığı; 4 ila 10 saat arasında; şiddetli ve günlük hayatı etkileyebilecek ölçüdeki baş ağrılarını yaratır. Bu ağrılar sıkıştırıcı, zonklayıcı, delici olarak tanımlanır. Şakak, ense ve alın kısaca tüm başı etkisi altına alır. Nörolojik olarak da bazı bulguları vardır. Göz önünde ışıklı nokta veya iplikler, geçici vearaşya çift görme hali, dengesizlik, konuşma güçlüğü, baş dönmesi hatta uyuşma, güçsüzlük ve geçici felç gibi durumlar yaşanabilir. Bu haller sonunda tansiyonun yükselmesi veya düşmesi görülebilir. Kişi yaşanan tüm bu haller sonunda huzursuz ve gergin ruh haline bürünür.

Yorgunluk, ışıktan ve sesten rahatsızlık, kaslardaki ağrılar, mide bulantısı, kabızlık, ishal, susuzluk, idrara sık çıkma, huzursuzluk halleri veya üzüntü gibi belirtiler migren atağının yolda olduğunu gösterebilir.

Migren ataklarından korunmak için şu noktalara dikkat edilmeli:

  1. Ağrılar ilaçlarla daha da artıyor ya da etki etmiyorsa, gelişigüzel ağrı kesici almak yerine, bir nöroloji uzmanına başvurmalısınız.
  2. Her gün aynı saatte kalkmaya ve uykusuz kalmamaya özen gösterin. Çok uyumak da migreni tetikleyebilir.
  3. Bedeninizi rahatlatacak hemen her türlü spor, artan serotonin salgılanması sayesinde hem stresinizi azaltabiliyor.
  4. Öğünlerinizi düzenli takip edin. Dans edin veya meditasyon yapın. Kahve, çay ve alkol tüketiminize dikkat edin. Örneğin maksimum 2 fincan kahve ya da 3-4 fincan çay yeterli olur.
  5. Peynir, mayalı içkiler, yağlı ve baharatlı gıdalar, yapay tatlandırıcılar, aroma artırıcı katkıları bulunan yiyecekler (hazır et ve tavuk suyu tabletleri benzeri); her türlü sakatat, süt, sosis, salam, sucuk, pastırma, karides veya midye gibi bazı deniz ürünleri migreni tetikleyebilir.
  6. Baş ve boyunda ağrı; göz, boyun, diş, çene ağrısı tetikleyici olabilir. Adet dönemi, gebelik, doğum kontrol hapları, ağır koku, seyahat, çok yorulma veya hava değişiklikleri yine etkileyicidir.

Migren

Migren nasıl geçer?

Sessiz ve az ışıklı ortamlarda dinlenmek, gürültüden uzak durmak. Kaynar suyu bir kaba koyup içine elma sirkesi atmak ve teneffüs etmenin işe yaradığını söylerler. Kusmanın iyi geldiğini söylerler ama bir hekime danışmak en mantıklı olanıdır. İleri düzey ağrılar için operasyonlar yapılmakta. Araştırmakta fayda var. Ağrıyı geçiren bantlar bulunmakta.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir