Modifiye | Araçlar Hakkında Tüm Bilgiler

Kişiselleştirerek ayarlamak gibi bir anlama gelen modifiye, teknik değişikliklerin ağır bastığı araç yenileme, motorlu araçların orijinal-ini değiştirme işlemidir. Aracın dış görünüşünde ve motorunda yapılan yenilemeler olarak iki kısımda incelenebilir. Maddi imkanları kısıtlı olanlar daha kolay ve hesaplı olduğu için dış yenilemeye öncelik verir. Motor modifiyesini ise bu işten gerçekten anlayan profesyonellere bırakmak daha mantıklıdır zira beygir artışıyla paralel diğer aktarma organlarını da bu güce uyarlamak şarttır. Aksi takdirde kazalar kaçınılmaz olur. Disk, balata ve diğer ekipmanlarda milimetrik hesaplamalar yapılmalıdır.

Cam filmi; zararlı uv ışınlarından yolcu kabinini korumak ve estetik bir görüntü sağlamak için tercih edilir. İyi bir cam filmi gece yolculuklarında da fayda sağlar.. “Çizilmez ve Amerikan” gibi değişik tipleri olan bu uygulamaların fiyatları 100 TL’ye kadar çıkabilmekte. Araçların ön camlarına film çektirmek kanunen yasak olsa da “tavan lambaları” yakılarak bu soruna geçici bir çözüm bulabilirsiniz. Diğer bir yol da tam koyu olmayan farklı derecelerdeki filmleri uygulamaktır. Bu sayede de kanunlarla başınız derde girmez.

Neon aydınlatma ve far kitleri de diğer tercih edilen modifiye aksesuarlarından.. 1898’de kimyasal bir element olarak keşfedildikten sonra çok gelişen Xenon; özellikle ülkemizde son bir kaç yıldır sıkça kullanılıyor. Sadece lamba olarak değil “komple cam dahil” kit olarak almanızda fayda var zira mercekli camlara ihtiyaç duyuluyor. Xenon far alırken göz almaması için kısa aydınlatma özelliğine sahip farlar tercih edilmeli. Mavi tonunda ışık veren ve “Angel Eyes” adı verilen far kitleri ise diğer farklı alternatif. İkisinden birini tercih edeceksiniz 350 ile 1100 YTL arasında bir para harcamayı göze almalısınız.

Otomobilimizin fren disklerinin soğutulmasından, performans ve yakıt tüketimine kadar bir çok konuda etkisi olan jant ve lastikler ise önemli diğer ayrıntılardan. 16 ve 17″ jant ve üstü ülkemiz için pek sağlıklı değil. Jant ne kadar genişlerse ağırlık da o kadar artacağından görünüşe bakarak aldanmamak gerekiyor. Yapılacak tercihler yakıt & motor detaylı incelemesinden sonra belirlenmelidir. Hasar gördüğünde zorlanmadan onarılabilmesi için çok parçalı bir jant yine tercih edilebilir. Momo, Enkei ve O.Z gibi bilinen markalar arasından tercih yapmalısınız. Lastikler konusuna değinirsek; standart lastikler 180 km hıza kadar güvenli sürüş sağlar ve lastik üzerinde ” T ” harfiyle ifade edilir, performans olanlar ise 180 km ve üzeri hıza kadar güvenli sürüş sağlar ve lastik üzerinde ” H ” harfiyle gösterilir.

Tüm bunlara ilaveten; aracın yola yapışmasında önemli bir etkisi olduğu söylenen rüzgarlık (spoiler); yol tutuşu artıran lakin sert oluşu nedeniyle konfordan ödün vereceğiniz modifiye spor amortisörler, 0-15 dolayında tork ve beygir gücü artışı verebilen chip tuning (beyin uygulamaları), yakıt, hava ve nitro karışımı piston yatağına püskürterek kuvvetli bir yanma ve güç üreten – 40 beygire kadar güç sağlayabilen NOS sistemleri, kaliteli hava filtresi ve egzoz araç modifiye tutkunlarının bilmesi gereken ayrıntılardan.

Modifiye mutlaka işin uzmanı kişilerce araçlara uygulanmalı!

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir