Motor Nedir, Nasıl Çalışır?

LPG, Kimyasal enerji, Tiner, Benzin, Elektrik veya benzeri enerji formlarını mekanik enerjiye çeviren tipik makinelere motor denmektedir. Özetle motorlar kuvvet makineleridir. Bu tip kuvvet makineleri; kömür, benzin, motorin, LPG gibi yakacak maddelerinin yahut rüzgar veya akarsular gibi doğal enerji kaynaklarından aldığı enerjileri dönüştürür. Günümüz taşıtlarında, jeneratörlerde rastladığımız kuvvet makineleri “ısı makineleri”dir. Motorlar; içten yanmalı motorlar veya dıştan yanmalı motorlar olarak gruplandırılır. Elektrik motorlarında da iki tip mevcuttur. AC ve DC motor. DC motor doğru akımla, AC motor ise alternatif akımla çalışır. Motorlar zamanlarına göre 2 zamanlı veya 4 zamanlı olarak da ayrılırlar.

Alternatif yakıtlar; Güneş, gelgit, rüzgar türbinleri, hidroelektrik enerjisi olarak gruplanırken, “yenilenemez” yani fosil yakıtlar; kömür, benzin, lpg, dogalgaz, petrol olarak tanımlanabilir. Yapı tiplerine göre motorlar kaça ayrılır diye soranlara da cevap verelim: birbirlerinin karşılarına yatık (boksör tipi, hafif eğik, düz), sıra tipi, sıra halinde bir açı ile birleştirilmiş (v tip), daire şeklinde (yıldız tip).

Zamanlaması 2-4-6 olarak çalışan motorlar; tek ve çok silindirli olarak da belirtilebilir. Hava ve su soğutmalı tipleri, benzin-dizel-doğalgaz-lpg’yle çalışanları da vardır. Ateşleme olarak buji-sıkıştırma tercih edilebilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir