MPT-76 | Milli Piyade Tüfeği Özellikleri

Yıllardır birliklerimizde kullanılan 500 bin G3 piyade tüfeğinin yerini alan MKEK-KALEKALIP tasarımı yeni muharebe tüfeğimiz, tamamen yerli üretim. Silah modernizasyonu kapsamında TSK için üretilen MPT-76; dondurucu soğuk, derin su ve çamur-toz testlerinden başarıyla çıktı. 500 bin G3’ün yerini alacak MPT-76, 42 testi üstün başarıyla tamamlayarak seri üretime geçti. Belirtelim, bu zorlu testlerin tamamında başarı gösteren tek silah MPT-76’dır. Düzeneğinde gaz sistemi de kullanan MPT-76, bu sayede ısınma problemi görülmüyor.

Tüfek, 7.62 mm çapında. 92 santim boyundaki silahın etkili menzili ise 600 metre. M16 tipi mekanizmanın kullanıldığı yeni tasarım her türlü dürbün ve aparatı kolaylıkla taşıyabilir. 200 adet pilot üretim sonrasında envanterde yer almasına karar verilmiş ve birliklerimize dağıtılmaya başlanmıştır. Birçok piyade tüfeğine oranla daha hafif olan bu yeni piyade silahını Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri de kullanacaktır. MPT-76; 4,3 kg ağırlığında ve 92 cm uzunluğundadır.

Silah, Alman yapımı STG-44’e benzerlik gösterse de mekanik sistem bakımından tamamen özgündür. Hedefte istenen tahribatı yapma konusunda ise gayet yeterli olacaktır zira stoklar da düşünülerek 7.62 mm mühimmat tercih edilmiş. Bu konuda 5.56’lık HK-33’lerimize oranla öne çıkmaktadır. Videolarda görülebildiği üzere, “geri tepme” sorunu mevcuttur ancak giderilemeyecek bir problem gibi durmamakta! M16’lar kadar geri teptiğini belirtelim.

MPT

Neredeyse G3’le aynı ağırlıkta olduğu için bu konuda da bir eleştiri getirilebilir. Namlu ömrünün kısa olduğu da yapılan başka bir yorum. Sessiz kurma kolu, katlanabilir dipçiği, şeffaf polimer şarjörü ise diğer olumlu özellikleri. 20 mermi alan şarjör sistemle birden olarak birbirine kenetlenebiliyor. Düşman çelik yelek kullanıyorsa ya da uzun mesafeli bir çatışmanın ortasındaysanız başınıza bela alırsınız bu sebeple 7.62 mm yine belirtelim gayet olumlu bir tercih.

ABD ordusunun kullandığı M-16 testlerin yaklaşık 25’ini geçebiliyorken MPT-76, NATO standardı olan sıcak ve soğuk hava, kum, yağmur-çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testin tamamını hatasız tamamladı. NATO verilerine göre piyade tüfekleri için bin atımında ‘boş mermi kovanı sıkıştırma’, ‘mermiyi yuvadan dışarı atamama’ gibi 8 basit hata normal kabul ediliyor. Ancak milli piyade tüfeğimiz MPT 76’da bu rakam 1000 mermide 3 basit hataya indirilerek adeta bir rekor kırıldı. Dakikada 650 atım yapabilen, 600 metre etkili menzili bulunan ve ülkemizin tüm hava şartlarında denenen 7.62 mm’lik MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en değerli silahı ünvanına sahip.

M16 tipi mekanizmanın kullanıldığı ve emniyet sistemini Türk tasarımcıların patentini aldıkları bir sistemle geliştirdiği bir piyade tüfeğidir. 40 uzman 2 yıl boyunca birbiriyle yarış halinde bulunan 3 ekipte yer almış ve bu çalışmanın sonunda ihraç edilme potansiyelini taşıyan bir silah ortaya çıkmıştır. Silah vuruş yüzdesi çok yüksek, muadillerine göre hafif ve kısa, son derece öldürücü, bünyesindeki NATO rail sayesinde her türlü ACOG, EOTech, dürbün ve aparatı kolaylıkla taşıyabilir. MPT’nin 2014 yılı Ocak ayında ve Mart ayında 200 adet pilot üretimin gerçekleştirildiği bilgisi medya ile paylaşıldı ve aynı yıl Mayıs ayında ilk üretim 200 adet MPT ilk etapta TSK’ya teslim edilmiştir. 2014 yılının Eylül ayında tüfeğin test aşaması tamamlanmış, TSK’ya teslim edilmeye başlanmıştır. Tüfeğin, üretiminin tamamen MKEK tarafından yapılacağı açıklanmıştır.

Şu da bir gerçek, G3’lerin envanter dışına alınması yıllar sürecek. Her türlü doğa şartında sorunsuz çalışacak MPT-76’ya uzun ve sıkıntısız bir ömür dileriz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 25 Şubat 2018

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir