Muammer Aksoy Hakkında Bilinmeyenler

1917, İbradı-Antalya doğumlu; hukukçu ve siyaset adamı Muammer Aksoy, İstanbul Hukuk Fakültesinden 1939’da mezun olur. 1961 Anayasasını oluşturan mühim hukukçulardandır. Çok iyi seviyede Arapça ve Almanca bilen Muammer Aksoy, 1989’da Bahri Savcı, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Bahriye Üçok ve Münci Kapani gibi aydınlarla beraber Atatürkçü Düşünce Derneğini kurdu. Üniversitelerin özerk olmasını savundu, 1957’de CHP’ye girdi. Ankara Hukuk Barosu başkanlığı, Ankara Hukuk Fakültesinde profesörlük yapmıştır.

Muammer Aksoy Hakkında Bilinmeyenler

Muammer Aksoy Hakkında Bilinmeyenler

Zürih üniversitesi Hukuk ve Devlet Bilimleri Fakültesi’nde doktora yapan evli ve iki çocuk babası Aksoy, 31 ocak 1990 tarihinde Ankara Bahçelievler’deki ikametgahının önünde kurşunlanarak öldürüldü. 3 Şubat tarihinde Ankara Maltepe Cami’den kaldırılan cenazesinde Uğur Mumcu en önde ve ön sırada Muammer Aksoy’un fotoğrafını taşımıştı. Aksoy Hoca 31 Ocak 1990 yılında öldürüldüğü gün dosyasına giren üç adet mermi kovanından başka hiçbir kanıt bulunamadı. Muammer Aksoy, Abdi İpekçi gibi 11 yıl sonra aynı gün öldürülmüştür.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir