Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Muhabbet kuşu; incir papağanları ve kırmızı papağan türleri (papağansılar) ile yakın akrabadır ve iyi bir bakım ve alakayla 15 yıla kadar yaşayabilir. Yazıda sık geçecek bir bilgi ile başlayalım: “Tipleri şekilleri hemen hemen aynı olsa da her muhabbet kuşunun ayrı bir kişiliği karakteri vardır.” Bu nedenle bazıları bir kaç günde sahiplerine alışırken bazıları 1 senede dahi alışamayabilirler.

Avustralya’nın zorlu kurak alanlarında milyonlarca yıldır varlıklarını sürdüren evcil arkadaşlarımız beyaz, sarı ve mavi gibi bilinen renklerinin aksine yetiştiricilerin de gayretleriyle çok farklı kombinasyonlarda da olabilirler. Soğuk havaya temas ettiklerinde ishal başlar ve ceyeran gibi uzun süre soğuk havaya maruz kaldıklarında ölürler ki muhabbet kuşu kayıplarının neredeyse yarısından fazlası soğuk hassasiyeti nedeniyle gerçekleşmektedir. Doğada baykuş kadar dayanıklı değillerdir ne yazık ki.

Muhabbet kuşlarını her zaman oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz. Odamız ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun. Soğuk olduğu zaman dostumuz kabarır ve ayakları buz gibi olur. Çok sıcak oldu mu da kanatlarını açacaktır buraya dikkat.

muhabbet kuşları sebze yiyor

Tohumla beslenip rahat rahat takılırken çalılık çimenlik doğal dünyalarından koparılan – esaret altında tutulan demek daha doğru olur – bu narin kuşlar normalde konuşmasa da papağanla akraba olduklarından; kapı zili, ıslık veya basit sesleri taklit etme eğilimi gösterebilirler. Konuşmaya eğilimli bakımı kolay muhabbet kuşlarının bu yeteneğini erken yaşlarda kazandığına inanılmaktadır. Dokuz ayrı alt türe sahip muhabbet kuşları doğal dünyasında 20 cm’e yakın ve 40 grama yakın ağırlığa sahipken evciller biraz daha büyük olur. Menekşe, alaca, tarçın, ibikli, siyah, gri ve mavi renkte olanlara yine doğal ortamda rastlanmaz.

Morötesi ışık altında kanatları floresan parlaklığı da gösterir. Durumun kur yapma ile alakalı olduğu düşünülmekte ve bu sayede bu kuşların morötesi ışıkları algılayabilen (tetrakromatik) kuşlar olduğunu da öğrenmiş oluyoruz. Cinsiyetleri hakkında da özet bir bilgi verelim; barışçıl, mutlu ve ötücü erkeklerin burunları mor ve koyu pembeyken, baskın ve hoşgörüsüz olan dişilerin burunları beyaza yakın renklerle görülür. Erkekler ele ve omuza gelmeyi severken dişiler biraz geçimsizmiş.

muhabbet kuşu

Geçmişten Günümüze Muhabbet Kuşları

Su ve besin durumuna göre göç eden, zaman zaman büyük sürülere de dahil olan Avustralya’nın göçmen kuşları (İngilizcesi: “budgerigar”); kuraklık sonucunda toplu halde kıyısal alanlara veya ormanlık bölgelere giderler. ABD’nin Florida ve St. Petersburg eyaletlerinde 1940’lardan bu yana gözlense de tam bir popülerliğe ve bolluğa ulaşması 1980’leri bulur. Doğal ortamlarında genel olarak 10 ile 100 kuşluk sürüler halinde dolaşırlar ve Avustralya’daki şimdiki sayılarının 5 milyonun üzerinde olduğu düşünülmekte.

muhabbet kuşu bakımı

Muhabbet Kuşlarının Üremesi

Yabani muhabbet kuşları tek eşlidir, genel olarak eş seçme ve kabullenme konusunda son derece seçicidirler. Erişkinler yılda 3-4 kez yumurta verebilirler. Yetiştirme kuzey coğrafyalarda genelde haziran ve eylül ayları arasında, güneyde ise ağustos ve ocak ayları arasında gerçekleşir. Doğru çiftleşme zamanının genelde güneş ışınlarının daha fazla olduğu (27-28 dereceler) bahar ayları olduğu kabul edilir. Kuşunuzun yumurtlama zamanı geldiyse petshop üzerinden uygun bir yuva temin edebilir veya talaş vs ile kendiniz yapabilirsiniz. Dört ila altı yumurtanın başında 17-19 gün boyunca kuluçkada kalacak dişiler bu dönemde sadece tuvalet yapmak için dışarı çıkar. Bu esnada erkek muhabbet kuşunun onu beslemesi gerekebilir. Yumurtlayacak olan dişinin kanatlarında düşme ve anüs bölgesinde şişme görülür.

Yuvala ek olarak kafeslerde o çok meşhur mürekkep balığı kemiği bulunması kuşumuzun kalsiyum ihtiyacının karşılanması bakımından oldukça önemlidir. Bu haftalarda yem veya sularına vitamin de katabilirsiniz. Özellikle E vitamini yumurtaların ve yavruların sağlıklı olması bakımından faydalıdır. Beslenme ile birlikte kafesin bulunduğu yerin ısı değişimine özellikle rüzgarlara maruz kalmayan, gürültülü olmayan, sakin bir alan olmasına dikkat edilmeli.

muabet kuşu

Erkekler bu dönemlerde dişiyi etkilemek için, kafesteki çanı kuvvetli şekilde çalabilir; durmadan uçar, konmak için dişinin yanını tercih eder ve yine yan yan sekerek yürür. Bir dişi muhabbet kuşu 5 sene boyunca yavru verebilir. Meraklanarak yuvanın içine bakmak veya dokunmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edebileceğinden bazen yumurtaları kırmak ya da yuvadan aşağıya atmak gibi kazalarla da karşılaşabilirsiniz. Bu kuşların hislerini çabuk gösterebileceğini ve özellikle dişilerin çabuk kızacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Özellikle yumurtlama sonrasında yuvasına bakılmasından, kendisi veya eşi ile ilgilenilmesinden, kafes yahut yuvasının yerinin değiştirilmesinden asla hoşlanmaz.

Erkek muhabbet kuşları ortalama 6-7 ayda, dişi muhabbet kuşları ise ortalama 9-10 ayda erişkinliğe ulaşırlar. Fakat bu yaşlardan sonra üreme için bir süre daha beklemek daha isabetli olacaktır. Muhabbet kuşlarının gaga üstü bölgeleri üreme kabiliyetlerinin işaretlerini gösterir. Gaga üzerinde düzgün ve yüzeyi pürüzsüz bir deri var ise bu, iyi bir üreme durumunun işareti olabilir. Eğer bu alan pürüzlü ise bu onun yaşlı bir kuş olduğunun ve üremeye uygun olmadığının göstergesidir.

muhabbet kuşu nasıl bakılır

Büyük kafeslerde bir çiftten çok muhabbet kuşu besleyenlerdenseniz kafeslere daima eşit miktarda dişi ve erkek kuş olmasına dikkat edin. Her çift kuş için 2 adet üreme yuvası yeterlidir. Yuvalar aynı yükseklikte ve imkanlar nispetinde birbirinden uzağa yerleştirilmelidir.

Yumurtaların zarar görmemesi için onlarla temas etmemeniz en doğru ifadeyle muhabbet kuşu yumurtaları ile ilginizi kesmeniz gerekir. Kolay kızabilen dişiler bu dönemde kıskançlık krizlerine girebilir, yumurtalarını kırabilir. Ayrıca eşi ile ilgilenilmesinden de hoşlanmaz. Yavru muhabbet kuşunun yumurtadan çıkması ise belli bir ısıda 18 gün geçmesi sonrasında olur. Yavruların ilk iki hafta boyunca gözleri kapalıdır. 3. haftanın sonundan itibaren tüyleri çıkmaya başlar, 5. haftada ise neredeyse annelerinin yanından ayrılmaya hazır hale gelmişlerdir. 8. hafta ise tamamen bağımsız bir kuş olup yuvadan uçacakları döneme işaret etmektedir.

muhabbet kuşu nasıl bakılır

Yumurtlama sırasına göre 2 gün aralıklarla yumurtadan çıkarlar. Bahsettiğimiz gibi gözleri kapalı ve tüysüzdürler. Sırtüstü duran yavrular bu dönemde anneleri tarafından aldıkları kursak sütü denen bir madde ile beslenir. Bu dönemlerde yuvalar ancak ishal durumlarından temizlenmelidir ve şayet ölen bir yavru varsa sür’atle yetişkinlerin yanından uzaklaştırılmalıdır. Uygun yuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 dereceler arasında olmalıdır. Kontrol zamanlarını kuşun yuvada olmadığı zamanlar arasında seçebilirsiniz. Yavru yemi ve beslenme şırıngası yine kuluçka dönemi öncesinde edinilmesi gereken malzemelerdendir. Beslenme yetersizliği görüldüğü takdirde ilk 14 gün yavruları şırınga ile daha sonrasında kaşıkla besleyebilirsiniz.

Yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırdığınız yavru için hazırladığınız özel yemi, şırınga yardımıyla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar işlemi sürdürün. Annenin yeterince besleyemediğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz.

Yavrular ortalama 1 aylık olduklarında yavru muhabbet kuşu yemleri ile beslenebilir. Bu haftalarda anne ve baba muhabbet kuşu ile yavrular arasındaki ilişki dikkatle takip edilmelidir. Eğer herhangi bir sıkıntılı durum varsa sorun yaşatan ana baba ya da yavrular kafesten ayrılabilir.

muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Oyuncaklar

Çanlar, toksik olmayan meyve ağacı dalları, kenevir gibi doğal ipler, doğal (yani boyanmamış ve işlenmemiş) ahşap bloklar ve parçalar, mini spor salonu şeklinde oyuncaklar, plastik veya ahşap merdivenler, özellikle muhabbet kuşumuz yalnızsa aynalar, tüy bulundurmayan maskotlar, düz kahverengi karton ve küçük kutular veya kağıt ruloları gibi kağıt ürünleri, kafesin üstünden asılı salıncaklar ve yine doğal (metal olmayan, boyasız ve işlenmemiş) dokuma sepetler muhabbet kuşlarının sevdiği oyuncaklar arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle yeşil ve sarı renkleri sevdiklerini belirtelim.

Esaret altındaki muhabbet kuşlarının ortalama beş ila sekiz yıl (İngiliz muhabbet kuşları süre olarak daha azdır), eğer iyi bakılırsa bazen 15 yaşına kadar yaşadıkları biliniyor. Bu gibi oyuncaklar alarak yaşam sürelerini iyileştirebilir, neşeli ve hareketli yapılarını koruyarak depresyona girmelerini engelleyebiliriz

Muhabbet Kuşlarının Kafesleri Nasıl Olmalı?

Küçük boyutlarına rağmen canlı ve enerjik kuşlardır. Bir ya da iki muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyorsanız en küçük kafesin en ve boyu 50 cm kadar olmalıdır. Ancak mümkün mertebe büyük kafesler bu küçük evcil dostlarımız için son derece avantajlıdır. Bunun yanında kafes tercihlerinde boy değil de ene bakarak karar vermek daha isabetli olacaktır. Muhabbet kuşları uçaklar gibi yatay olarak uçtuklarından dolayı, yatay olarak geniş kafesler her zaman iyidir. Ayrıca teller arasındaki boşluk ya da aralıkları 1,25 cm değerinin üstüne çıkmamalıdır. Bunun yanında birden fazla dişiyi aynı kafese koyarken önlem alınması şarttır. Çünkü anlaşamayan dişiler birbirleriyle kavga edebilirler.

muhabbet kuşu oyunları

Kafesinde kuş kumu ve gaga taşı haricinde mürekkep balığı kemiği de olmalı. haftada 1-2 kez yumurta ve dal darı gibi ek gıdalar da verilirse muhabbet kuşlarımız gerçekten sağlıklı olurlar.

Kafesinizin büyüklüğüne bağlı olarak en az 2 tüneğe ihtiyacınız olacak. Plastik olanlar yerine mutlaka tahta olanları tercih edin. Muhabbet kuşları kafesin tabanında yerde oturmaya alışık değildir ve daima seviyemizden 2 metre yüksekte olmalıdırlar. Yine bir kaç yemliğe ihtiyacınız olacak. Birine sağlığı için gerekli otları diğerine de tohum yemlerini koyabilirsiniz. Sık sık kaynar sudan geçirerek yemlikleri yıkamayı ihmal etmeyin. Kararan ve bulanıklaşan sulukları da aynı şekilde sık temizlemelisiniz.

muhabbet kuşu ne yer

Muhabbet Kuşları Nasıl Beslenir?

Dünyanın en küçük papağanları olarak bilinen yabani muhabbet kuşları ve şimdilerdeki evciller; hemen hemen sadece çim tohumu yiyor ve otçul olarak biliniyor olsalar da, uzmanlar; taze meyve ve sebzeler, filizlenmiş tohumlar, makarnalar, tam tahıllı ekmek ve diğer sağlıklı insan yiyecekleri ile küçük papağanlar için formüle edilmiş paletler gibi takviyeleri önermektedir. Çikolata ve avokado, kafein ve laktoz içerikli besinler; alkol soğan ve patates potansiyel toksinler olarak kabul edildiğinden son derece zararlıdır. Sadece tohum ağırlıklı beslenmeleri çok sağlıklı olmayacağından bir liste paylaşmak isteriz:

Yem alırken açık muhabbet kuşu yemleri (bkz: versele laga) (bkz: vitakraft) yerine en iyi yemleri tercih etmeniz gerekir; günlük rendelenmiş havuç, taze elma, çilek, tahıl ekmeği, yumurta mamaları sevdikleri yiyeceklerdendir. Sürekli olarak temiz ve taze su ilavesi şarttır. Yemliklerini her zaman için temiz tutmalı, yemini ne kadar yediğini takip etmeli, mürekkep balığı ve yumurta kabuğu takviyesi yapmalı, kafeslerden kağıtları uzak tutmalı ve kötü beslenmemesine olanak tanımamalıyız. Bebe bisküvisi ile haşlanmış yumurtayı karıştırarak mama bile yapabilirsiniz.

muhabbet kuşu yavruları

Ticari veya iyi yıkanmış; vahşi ve toksik olmayan yenilebilir çiçekler, ebegümeci, filizlenmiş tohumlar, hercai menekşe, karahindiba yaprakları, gül, papatyalar, ayçiçeği ve lale yine sevdikleri yiyecekler grubunda yer alıyor ancak bunları vermeden önce detaylı bir araştırma yapmak şarttır. Arpa, yulaf ezmesi, kinoa, tam tahıllı makarnalar veya yabani kabukları içeren pişmiş tahılların hepsi çok sağlıklıdır. Çiçeklerin yaprakları kuşlarımız için zehir etkisi yapabileceğinden yenilebilir çiçekler konusunda temkinli olunmalıdır.

Meyvelerden üzüm, kivi, mango, elma, muz, nektarin, papaya, armut ve kavun severler. Sebzelerden pişmemiş patates – soğan ve her türlü mantar hariç; havuç, salatalık, lahana, bezelye, brokoli, tüm biber türleri, balkabağı, domates, kabak ve şalgam muhabbet kuşlarının sevdiği yemler veya en iyi muhabbet kuşu yemleri arasında yer alır.

muhabet kuşları kafesi

Muhabbet Kuşu Türleri Nelerdir?

Dokuz ayrı alt türü olan papağanların arasında; Şeftali Yüzlü Aşk Kuşu, Madagaskar Cennet Kuşu, Habeş Cennet Kuşu, Kırmızı Yüzlü Aşk Kuşu, Fischer’in Cennet Papağanı, Siyah Yanaklı Cennet Kuşu ve Maskeli Cennet Kuşu her biri kendi karakteristik özellikleri bulunan kuşlardandır.

Muhabbet Kuşları Çift Olarak mı Tutulmalı?

Muhabbet kuşunu asla yalnız beslememeniz gerektiği ve çiftler halinde olmazlarsa, depresyondan ölebilecekleri şimdilerde çok yaygın bir iddia aslında bir şehir efsanesidir. Etkileşimi seven son derece sosyal oluşları doğru olsa da, çoğu senaryoda, kuş sahiplerinin üremesini ve kalabalıklaşmasını istemedikleri muhabbet kuşlarını tek muhafaza etmesi faydalı olabilir. Aynı zamanda, çiftler halinde yaşayan kuşların bağlanma sorunu yaşayabileceğini ve bizimle etkileşimden uzak kalabileceklerini de unutmamak şarttır. Kuşlarının insan ellerinde beslenmeye açık sevecen olmasını isteyenler, muhabbet kuşlarını tek başlarına tutmak yoluna gitmektedir.

Muhabbet Kuşlarının Konuşma Özelliği

Dişiler genellikle bir düzineden fazla kelime öğrenemese de erkek muhabbet kuşları konuşma özellikleriyle, ıslık ve taklitçilikleri ile öne çıkar. 1994 yılındaki ölümüne rağmen 1995 Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Amerikalı Puck, ezberlediği 1.728 kelime ile herhangi bir diğer kuştan daha çok fazla kelime bilgisine sahipti. Şunu da unutmamalıyız ki korkudan ölebilecek derecede hassas hayvanlardır. İlgi beklerler; ilgi göremeyince kendilerini yolabilir ve sürekli bir uyuklama hali görülebilir. Özetle ne kadar ilgili olursak o kadar başarılı olurlar.

muhabbet kuşu yavruları

Muhabbet Kuşu Sahibine Nasıl Alıştırılır?

Çevrelerini gözlemlemeyi çevrelerini dinlemeyi sevdikleri için kafesin konumu önemlidir. Cereyan almamasına dikkat ederek pencereye yakın ferah bir yer seçebilirsiniz. Kafeslerinin yerinin değiştirilmesinden hoşlanmazlar. Sakin sessiz bir yer seçmek iyi olacaktır. Kafesin konumu sürekli bulunduğunuz yaşadığınız bir yer olursa bu avantajınıza olacaktır. Eğer gerçekten evcil ve size bağlı olmasını istiyorsanız daha küçükken böyle tüyleri çıkmamışken alın.

beyaz muhabbet kuşu

Muhabbet kuşunuzu eve getirdikten kısa bir süre sonra bu yeni dostunuz ile nazik şekilde temas kurmaya başlayın. Kafesin kapağını açıp küçük dokunuşlar ile sevmeye çalışın. Tabi ki ani hareketlerden kaçının ve onu ürkütmeyecek tatlı bir ses tonu eşliğinde konuşun. Ayrıca, muhabbet kuşunuzun korktuğunu ve geriye çekildiğini gördüğünüz durumlarda ısrarcı olmayın. Parmağınıza konması ise sizi kabul ettiğini ve size güvendiğini gösteren bir harekettir. Sonrasında yavaş yavaş elle beslemeye geçebilirsiniz.

En Güzel Muhabbet Kuşu İsimleri:

Ömür, Sultan, Cicikuş, Boncuk, Cino, Hügo, Babacık, İnci, Rıfkı, Zilli, Oya, Şakir, Çimen, Tarçın, Zuzu, Mavi, Cino, Başkan, Yakup, Cankuş, Ciciş, Boncuk, Sarı, Paşa, Pakize, Mecnun, Şirin, Fıstık, Hürrem, Çiko, Taci, Bambam, Badem, Çakıl, Prens, Biricik, Ateş, Mercan, Aşkın, Çıtçıt, Nigar, Maviş, Bambam, Melek, Nehir, Derya, Prenses, Maşuk, Fıstık, Herkül, Rüzgar, Korsan, Oğlum ve Nehir arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

evde muhabbet kuşu bakımı

Muhabbet Kuşu Alacaklara Tavsiyeler:

Konuşmasını istiyorsanız tek bir kuş alın ve sabırlı olun. Son derece korkak ve ürkek canlılardır. İlgilenmeli, onu ürkütmeden sürekli konuşmalı ve onun arkadaşı olmalısınız zira sizden başka ilgilenecek başka kimsesi yok. Alıştıktan sonra ise kafesin kapısını açarak gezmesine şans verebilirsiniz; kuşunuz evde gezmeye alışacaksa pisliğini sağda solda görmeye de hazır olmalısınız. Kuşlar; yemini suyunu veririz kendi kendine yaşar gider diyebileceğimiz canlılar değildir. Üst paragraflarda da belirttiğimiz gibi her birinin kendine has özellikleri vardır.

muhabbet kuşları grup halinde

Bu işi ticaret dökmüş kişilerden almak yerine mümkün mertebe üreticilerden ve varsa tanıdıklardan almaya çalışın. Evde üretilen kuşlar ev yaşamına ve dolayısıyla insanlara alışıktırlar. Üreticiler petshop’larda “sakin sessiz bu” diyerek hasta hareketsiz olanları size satmaya çalışabilir buraya dikkat! Mümkün mertebe açık renkli olan ilk bebeklik tüylerinin yerini genç muhabbet kuşu tüylerine bıraktığı dönemde almaya dikkat edin ayrıca parlak tüylü ve hareketli olması da sağlığının bir göstergesi olduğundan unutulmamalıdır. Son olarak, elbette tırnakları ve gagası da muntazam olmalıdır.

albino muhabbet kuşu

Türkiye’de kuşlar evcil hayvan sayılmadığından sürekli yolculuk yapıyorsanız almayın! Konuşmasını istiyorsanız ş, b veya c harfleri içeren kelimeleri (babacık, bıcırık, cicikuş, şımarık vb.) öğretmeye çalışın. Alacağınız kafes ne kadar iyiyse o kadar iyidir. Muhabbet kuşları helikopter gibi kalkmaz ve enli kafesler son derece iyi bir tercih olacaktır.

Kafes içinde sıkıldığını ayaklarını ve kanadını gererek ya da telleri ısırarak belli edebilir. Böyle zamanlarda kuşumuzu evin içinde kontrollü ve sağa sola çarpıp düşerek kendine zarar vermeyecek şekilde serbest bırakabiliriz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Yeni bir ortam edinen muhabbet kuşlarının biraz çekingen olabileceğini aklımızda tutarak madde madde sıralamaya başlayalım. Ferah ve pencereye yakın bir yer belirlerseniz hem kafeslerinin içinden siz yokken dışarıyı seyrederler hem de odaya hakim bir konumda olanı biteni takip edebilirler. Rahatsız edici olmayan her ses ve hareketi sever ve tepki gösterirler. Bu nedenle kimsenin olmadığı boş odalar yerine ailenin vakit geçirdiği kalabalık noktaları tercih etmelisiniz.

Yine ilk zamanlarda yeni evine alışması için kafesinden ayırmayın ve ele alma gibi onu korkutan hareketlerde bulunmamaya çalışın. Onunla aynı kelimeleri tekrarlaya tekrarlaya iletişim kurmaya çalışın. Bu esnada kendini geri çekiyorsa korkuyor demektir ve ısrarcı olmayın. Eğer size adım atıyorsa avucunuza biraz sevdiği yemlerden alarak onu kendinize alıştırabilirsiniz. Eğer size adım atıyorsa ufak ödül yemleriyle  – kuş ödül mamaları – davranışını pekiştirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Yapılır?

Suyunu yemini haftada bir ya da bir kaç günde bir değiştirmek en sık yapılan hatalardandır. Şöyle düşünün, siz beklemiş ve kararmış bir suyu içer miydiniz? Yine yazıda sık bahsettiğimiz gibi ısı değişikliklerine karşı aşırı hassastırlar. Çok fazla sıcağı da sevmezler. Misal bir yemi sevmiyorsa onu değiştirebilirsiniz. Yine yazının girişinde belirtmiştik hatırlarsınız. Sevip yedikleri o kadar fazla şey var ki emin olun bu konuda sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Gagalarını pürüzsüzleştirmek için gaga taşına ihtiyaç duyarlar bu da ihmal edilmemesi gereken başlıklardandır. Parazit oluşumuna neden olmaması ve koku yaymaması için gün aşırı gazeteyi değiştirmelisiniz. Kuşlar pislik içinde kaldıkça kendilerini mutlu hissetmeyeceklerdir. İlerleyen zamanlarda genişçe bir kaba su koyarak yıkanmalarını sağlayabilirsiniz. Elde lavaboda yıkamak yine en sık yapılan hatalardandır.

Tüy dökmeye meyilli hayvanlar olduğunu unutmamak gerek. Stresli zamanlar geçiriyor olabilir. Yemini, yerini gözden geçirebilir ve biraz daha fazla ilgi gösterebilirsiniz. Unutmayın onlar birer canlı ve madem alıp kafese hapsettik hakkını vererek bakmalıyız.

Muhabbet Kuşlarında Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Ne yazık ki makalenin en can sıkıcı yerine geldik. Diğer dostlarımızda olduğu gibi bu küçük kuşlar da zaman zaman bazı hastalıklara yakalanabilir. Sürekli yem veya yer değişikliği, bayat yemler, ani ısı değişikliği ve stres durumları bu kuşların hastalanmasına neden olabilmekte.

Muhabbet kuşlarının veteriner hekimlere götürülmesini gerektiren belirtiler şunlardır: Düzensiz görünüş ve kabarma, aşırı kilo ve iştah kaybı, tüylerini yolma, anormal dışkılama, şişmiş ve soluk gözler, kusma, kafes tabanına oturma, sürekli aşağı yukarı hareket eden kuyruk, kanama, vücutta yumru ve şişlikler, kusma, göz – burun – gaga ve ağız deliklerinden akıntı, anormal nefes almalar ve dikkat çekici solunum problemleri, sürekli uyuma hali, kamburlaşma – tünekte durmakta zorlanma, ilgi ve enerjisinin azalması ve normalden fazla su içme öne çıkan belirtilerdendir.

Kabarık tüylerle kafesin bir kenarında hareketsiz durmaları soğuk algınlığının işaretlerindendir. Erken tedaviyle kuşumuzun eski sağlığına kavuşması mümkündür. Küflü veya mikroplu açık yemler, sürekli ve ani yem değişiklikleri özetle beslenme hataları kuşlarımızda ishale neden olabilmekte ki bu da öne çıkan hastalıklarındandır. Mikrobik veya gıdaya bağlı olabilir. Normalin ötesinde yumuşak ve sulu dışkılama durumlarına karşı dikkatli olunmalı ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeden dostumuzu konusunda uzman bir veterinere götürmeliyiz. Tohumlar sık sık koklanmalı ve küf kokusuna rastlanan tohumlar asla kullanılmamalıdır.

İshale karşı mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulması ve kaybettiği su için marulun kart yapraklarından veya az miktarda ıspanağın verilmesi de öneriliyor. Mikrobik olmayan ishalde mama, yumurta verilmemesi sade ince yem ve yulaf verilmesi öneriliyor.

Nem oranı yüksek serin ve rutubetli mekanlarda yaşamak zorunda bırakılan kuşlarda romatizma da görülür ve ortam sıcaklığına mutlaka dikkat edilmelidir.

Bu sayfada paylaştığımız içerikler sadece bilgilendirme amaçlı sunulmuştur. Bu bilgiler hiçbir şekilde teşhis koymayı veya kalifiye bir profesyonelin çalışmasının yerine geçmeyi amaçlamaz. Hastalık, teşhis ve tedaviler için güvenilir bir kuş veterinerine başvurmanızı öneririz. Eğer hala bir muhabbet kuşu almayı veya sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu küçük dostlarımızın rahatına ve sağlığına gereken önemi gösterebilmelisiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir