Muhammed Ali Hakkında Bilinmeyenler

17 Ocak 1942’de Kentucky ABD’da doğan, Afro-Amerikan-İrlanda kökenli devasa yumruk, önceki ismiyle Cassius Marcellus Clay Jr; boks tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı ağır siklet şampiyonu olarak kabul edilmekte. Henüz 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatlarında aldığı altın madalya adını ilk kez yazdırsa da 12 yaşında 1954’te bu sporla tanışmıştır. Kelebek gibi uçan arı gibi sokan ünlü Clay, Sonny Liston’u yenip Dünya Şampiyonu olduğu 1964 senesinde İslam dinini kabul eder ve Muhammed Ali ismini alır. Sallanmaları, nakavtları ve dansları ile hatırlanır.

Boks kariyerindeki 61 maçın sadece 5’ini kaybeder. 37 rakibini ise nakavtla devirir. Amatör ligde ise 167 müsabakanın 161’ni kazanmıştır.

Muhammed Ali Hakkında Bilinmeyenler

Daha 6 aylıkken attığı bir yumrukla, evlere temizliğe giden annesinin dişini kırdığı şehir efsanesi olarak anlatılan Muhammed Ali, boksta kendi stilini geliştirir. Küçükken bisikletini çalan hırsızı bulup pataklamak için boksa başladığı rivayet edilir. Ellerini göbek hizasında tutar, vücudunu nadiren kapatır ve hasmını hızlı ayak oyunlarıyla aldatırdı. ABD’de bir zencinin şampiyonluğunu hazmedemeyenler, hele hele İslam dinini kabul tepkilerini iyiden iyiye artırır ve sporcuyu “Y” sınıfından “A” sınıfına alarak Vietnam’a savaşmaya kalkar. Muhammed Ali, “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam savaşına gitmeyi kabul etmeyecek, 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezası alacaktır.

Muhammed Ali

1960 Roma Olimpiyatlarından dönüşünden iki gün sonra bir restoranda sadece beyaz olanlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri’ne atmıştır. 1996 senesi Atlanta Olimpiyatlarında bu kayıp madalyanın yerine başka bir altın madalya ünlü sporcuya takdim edilmiştir.

Muhammed Ali, bu olay sonrası unvanını ve lisansını kaybeder, vatan haini ilan edilerek ABD’nin hiç bir eyaletinde maç yapmasına izin verilmez. Bir trafik cezası nedeniyle hapis cezası da alacaktır. Spordan zorla koptuğu bu yıllarda üniversitelerde para karşılığı yaptığı ve İslamiyeti anlattığı konuşmalarıyla geçimini sağlar. 1970’ta temyiz davasını kazanıp üç buçuk sene sonra boksa dönse de 1971’de Joe Frazierile’la çıktığı asrın maçını kaybeder, profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetmiştir. 1981’de boksu bırakan Muhammed Ali, sonrasında kendini hayır işlerine adar. Parkinson hastalığı yüzünden uzun süredir Michigan’daki çiftliğinde yaşamaktadır. Unvanını 3 kez kaybetse de 3 kez de geri alan dev yumruk 4 kez de evlilik yapar.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir