Münir Özkul Kimdir? | Hayatı ve Biyografisi

15 Ağustos 1925 yılında İstanbul’da doğan, 5 Ocak 2018’ta istanbul’da vefat eden; tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Münir Özkul, sanat hayatına henüz öğrencisi olduğu İstanbul Erkek Lisesi’nde başlar.

1940 yılında Bakırköy Halkevi’nde tiyatro ile tanışan Özkul, 1948’de Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen Aşk Köprüsü oyunuyla profesyonel oldu. Bu sıralarda bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’ne de devam etmiştir. Muhsin Ertuğrul’un yönetimindeki Küçük Sahne’ye geçen usta, Fareler ve İnsanlar adlı oyunda rol alır.

Tiyatro Ses gibi özel tiyatrolarda Sadri Alışık gibi tanınan isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Bu yıllarda John Steinbeck’ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge’den Babayiğit, George Axelrod’dan Yaz Bekarı (1954), John Patrick’ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda oynadı. Kronolojik olarak vermek gerekirse; İstanbul Şehir Tiyatrolarında (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosunda (1959-60) ve Aksaray’daki Bulvar Tiyatrosu’nda arkadaşlarıyla kurduğu kendi topluluğunda (1960-62) çalıştı.

Asıl ününü 1950’lerden itibaren rol almaya başladığı Türk Sinemasında kazanır. 1970′lerin kalabalık kadrolu ve genellikle Ertem Eğilmez’in yönettiği filmlerinde zirveye çıkan Münir Özkul, Hababam serisindeki Özel Çamlıca Lisesi’nin tatlı sert müdür yardımcısı Kel Mahmut tiplemesi, Mavi Boncuk, Bizim Aile, Aile Şerefi, Gülen Gözler, Neşeli Günler, Gırgıriye ve Görgüsüzler gibi filmlerdeki oyuncu performanslarıyla hatırlanır. Adile Naşit ile unutulmaz bir ikili olmuşlardır. 1980’lerden itibaren video için çekilen kalitesiz yapımlarda da görev alır. 90’larla birlikte özel tv’ların gelişimiyle beraber dizi oyunculuğundan uzak dursa da “Uzaylı Zekiye”, “Ana Kuzusu” ve “Şaban ile Şirin” gibi dizilerde rol aldı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı alan Özkul, Sev Kardeşim filmindeki oyunuyla 1972 Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Karakter Oyuncu seçildi. 1968’deki Kanlı Nigar oyunundaki performansı sonrası İsmail Dümbüllü, Kel Hasan’dan devraldığı 50 yıllık simgesel kavuğu Özkul’a verdi. Usta, bu kavuğu 1989’da Ferhan Şensoy’a devretti.

Münir Özkul

Sanat hayatı boyunca ödüle ve başarıya doymayan, kariyeri boyunca 200’den fazla filmde rol alan Münir Özkul, Haldun Taner’in Sersem Kocanın Kurnaz Karısı (1978) oyunundaki rolüyle Avni Dilligil (1978), Ulvi Uraz (1979), İsmet Küntay (1979) ve İsmail Dümbüllü (1980) ödüllerini de kazandı. Son olarak 2000’lerin başında, Hamdi Alkan’ın canlandırdığı “Yarmagül” karakterinin dedesini oynadığı Reyting Hamdi televizyon programında kamera önüne çıktı.

Hakkında konuşulanlar:

  • 1996’da yapılan jübilesiyle 55. sanat yılını kutlamış ve buradan kazandığı parayla kendisine bir ev almıştır. 80’lerde yaşadığı büyük alkol probleminden sonra kendini biraz dine vermiş kendisinden çok genç bir hanımla evlenmiştir.
  • Oyuncu Erol Günaydın’a göre de camilerde yakınındakilere baka baka namaz kılarmış. Kafa dinlemek için kendi isteğiyle ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yattığı söylenir. “İçkiye giden paralarımla bir apartman alırdım.” demişliği vardır. Hürriyet Gazetesindeki bir röportajından: “Evet, evlendiğim kadınların üçünü de öldürmek istedim. ama beceremedim, hepsini yaralayıp bıraktım…”
  • Eroin dahil bütün uyuşturucuları denemiş olduğu konuşulmaktadır. Türk tiyatrosunda bis yapan ender oyunculardan birisidir. Hatta tektir. Yardımcı erkek oyuncu olarak bilinir. Başrol oynadığı 19 filmi vardır.
  • İlk evliliğini manken ve sinema oyuncusu Suna Selen ile yapmıştır. Kimi jeneriklerde Münür Özkul olarak geçer. Normal hayatta; çekilmez, sinirli, olağanüstü kötü bir insan olduğuna dair rivayetler vardır.
  • Ayşen Gruda’nın kendisini hiç sevmediği hatta Adile Naşit’e sinirlenip burnunu kırdığı da diğer dedikodular arasında. Kimilerine göre de setlerde en kolay çalışılan oyunculardandır.
  • Mürüvvet Sim’in, 1949-1950 sezonundaki “Aşk Köprüsü” oyununda, karşısına partner olarak Münir Özkul çıkarılınca “Benim karşıma bu beceriksiz, acemi çocuğu çıkardılar” diye ağladığı rivayet edilir.

Halk arasında “bunama” da denen Demans hastalığı ile boğuşan; uzunca bir süre alkol sorunu da yaşayan Özkul, 2003 yılından bu yana evinden çıkmıyor ve kimseyle görüşmüyordu. Özkul dört kez evlendi ve üç çocuğu oldu. Eski manken; oyuncu ve sunucu Güner Özkul ile aile bir süre daha sanata devam etmiştir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir