Mursi Kimdir Sorunuzun Cevabı

8 Ağustos 1951’da Şarkiya’da dünyaya gelen; ünlü Müslüman Kardeşler hareketi içinde aktif olarak yer alan siyasetçi Muhammed Mursi, Mısır’da ilk kez seçimle başa gelen, devrik 5. cumhurbaşkanı olarak bilinir. Sünni politikacı, 3 Temmuz 2013’deki silahlı askeri darbe sonrası görevden alınmıştır. 1985 senesinden 2010’a kadar Zagazig Üniversitesinde mühendislik dekanı olarak sürdürdüğü bir akademik kariyeri de mevcuttur. Müslüman Kardeşler’in 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayı Hayrat Şatır’ın yerine Muhammed Mursi seçildi. Yüzde %25.5 oy alarak girmeye hak kazandığı ilk tur seçimlerin ardından, İkinci turda da yüzde 51.73 oy alarak, ülkenin 5. cumhurbaşkanı oldu.

Ülke genelinde; başta Kahire’nin ünlü Tahrir Meydanı olmak üzere, 22 Kasım 2012’de başlayan, Cumhurbaşkanı Mursi ve hükumet karşıtı protesto ve mitingler, askeri darbe ile sonuçlandı ve cunta ülkede yönetimi ele aldı. 16 Ağustos 2013 tarihinde darbeyi yapan Abdülfettah el Sisi bu dönemin en kritik kişisidir. Yandaşlarına direnmelerini söyleyen Mursi, yüzlerce ölü ve binden fazla yaralının artmasına sebep olmuştur yönünde eleştirinin yanı sıra Müslüman Kardeşler’in askeri darbeye karşı başlattığı pasif direniş – askerler tarafından kanla bastırıldı yönünde farklı bir görüş de mevcuttur. Yine RABİA işareti bu dönemde popüler olan önemli bir diğer simgedir.

Muhammed Mursi; 16 Mayıs 2015 günü mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılsa da şimdilik ceza ertelenmiştir. Mursi’nin kariyerindeki satır başları şöyle özetlenebilir.

  1. Yaptığı tüm seçim konuşmalarında, Mısır toplumunun şerri hükümlere dayalı bir anayasa beklediğini savundu. “İslam şeriatı kesinlikle uygulanacaktır” sözleri öne çıkar. Mursi’nin Amerika’da eğitim aldığını da ekleyelim.
  2. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in Ramazan’ı kutlamasına teşekkür eden Mursi, Ortadoğu barış sürecini yeniden rayına sokmak amaçlı çaba göstereceklerini ifade etti. Şeriatçının bu sözleri, siyonist yapıya nasıl boyun eğdiğini göstermesi açısından önemlidir.
  3. Daha düne kadar; “Kudüs kurtulacak. Refah geçişini açıp Gazze’de mümin kardeşlerime yardım eli uzatacağım. İsrail ile imzaladığımız teslimiyet anlaşmasını yırtacağım.” diyen Mursi’nin nasıl çark ettiğine bu sözler örnektir. Gazze’ye uzanan ve bölgenin tek yaşan kaynağı olan yer altı tünelleri döneminde kapatılmıştır.
  4. 2012 seçimlerinde, destekçisi tüm Mısır varmış gibi lanse edilen Mursi 13.230.131 oy almışken, azınlıkmış gibi gösterilen Mursi karşıtları Ahmet Şefik ile 12.347.380 almıştır ve başkent Kahire’yi de kazanmışlardır.

Mursi’ye yöneltilen suçlamalar arasında, “Casusluk; Mısır’da Hamas, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları’yla birlikte operasyonlar planlamak, Al Jazeera üzerinden Katar’a devletin sırlarını sızdırarak Mısır güvenliğini tehlikeye atmak” iddiaları da mevcuttur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir