Musa Anter Hakkında Özet Biyografi

1918 yılında Mardin’e bağlı Nusaybin ilçesinin Zivin köyünde doğan Musa Anter; orta ve lise eğitimini Adana’da tamamlar, 1941’te İstanbul’a giderek Hukuk Fakültesini bitirir ancak avukatlık yapmaz. Annesi Fesla Hanım, ilk kadın muhtarlardan biridir. Kamuran Bedirhan, Osman Sabri, Haco ve Emini Ahmet gibi Türkiye’den kaçan Kürtçülerle öğrencilik yıllarında Suriye’de tanışacak ve Kürdistan’ı Kurtarma Cemiyeti’ni kuracaktır. Dersim isyanı sırasında Atatürk’ün annesi Zübeyde hanıma sövdüğü için 19 yaşında 45 gün gözaltında kalır.

Musa Anter Hakkında Bilinmeyenler

Sonrasında Anter Ağa’nın oğlu olduğu için Mustafa Kemal tarafından affedilir. 1949’lar ve 1970’lerde Kürtçülük propagandası yapmaktan tutuklanır. İlk defa 1934’te tutuklanan Musa Anter, toplamda 11.5 yılını hapiste geçirir. Terör örgütü çizgisinde yer alan Yeni Ülke ve Özgür Gündem gazetelerinde köşe yazarlığı yaparken, Diyarbakır’da uğradığı silahlı bir saldırı sonucu 20 Eylül 1992 tarihinde öldürülür. Eski bir TİP yöneticisi de olan Musa Anter’in 3 çocuğu vardır. Nusaybin’e bağlı Akarsu Bucağı Eskimağara köyünde mezarı yer alır. Mezopotamya Kültür Merkezi, Halkın Emek Partisi, İstanbul Kürt Enstitüsü ve Devrimci Doğu Kültür Ocakları’nın kurucularındandır.

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir