Müşfik Kenter Hakkında Bilinmeyenler

Diplomat Ahmet Naci Kenter ve Olga Cynthia’nın oğlu olarak 8 Eylül 1932 yılında İstanbul’da doğan oyuncu, kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Yıldız Kenter’in kardeşidir. Daha sonraları birlikte Kent Oyuncuları’nı kurdular. 1947`de Ankara Devlet Tiyatrosunun Çocuk kısmında sanat hayatına başladı. Ankara Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde eğitim aldı. 1955 senesinde yüksek derece ile okulu tamamladı ve devlet tiyatrosuna girdi. Devlet tiyatrosunda sahne aldığı Oğuz Ata oyunu ile sanat hayatı başlar diyebiliriz.

1959 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılır. Kardeşi Yıldız Kenter ile beraber Muhsin Ertuğrul ile çalışır. 1960-1961 arasında Site Tiyatrosu`nu kuran Müşfik Kenter, 1962′de buranın adını Kent Oyuncuları olarak değiştirir. İki kardeş ve Şükran Güngör, 1968′de İstanbul’da Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatını tamamlar ve buraya geçer. 1966 Antalya Film Festivali’nde, Bozuk Düzen filmiyle “en iyi yardımcı erkek oyuncu” ödülünü alacaktır.

müşfik kenter

Müşfik Kenter Hakkında Bilinmeyenler

Müşfik Kenter, İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller`den burslar alarak Amerika ve İngiltere`de tiyatro eğitimi almış ve araştırmalarda bulunmuştur. Oyuncu; Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs, İngiltere gibi bir çok ülkede gösteriler yaptı. Usta oyuncu; ilk olarak Esin Şerbetçi, sonrasında Mehlika Kenter ve son olarak da Gülsüm Kamu ile evlenip ayrıldı. Son nikahını Kadriye Kenter’le gerçekleştirdi. İlk evliliğinden Elvan ve Mahmut, ikinci kez evlendiği eşinden Melisa ve son evliliğinden ise Balam adlı dört çocuğa sahiptir.

Haziran 2012’de yakalandığı akciğer kanseri rahatsızlığı sonrası 15 Ağustos 2012’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Müşfik Kenter’in naaşı 17 Ağustos 2012 tarihinde Kilyos Aile Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir