Nakşibendi Şeyhi Abdulbaki Erol Hakkında Bilgiler

Sizler için; menzil tarikatı ekşi, menzil tarikatına bağlı ünlüler, menzil tarikatı nasıl bir tarikattır, menzil tarikatı kaç kişi ve adıyaman menzil şeyhi evi sorularına cevaplar arayacağız.

ADIYAMAN’da bulunan Menzil köyü Türkiye’nin en güçlü tarikatlarından birisi olarak kabul edilen Nakşibendilerin menkezi konumunda. Peki Menzilcilerin ya da namı diğer sofilerin şeyhi Abdulbaki Erol’yi tam olarak tanıyor muyuz? Neden ona Gavs-ı Sani denmekte, gavsiyet makamı tam olarak nedir? Kutub makamının bir adım ötesinde “gavsiyet” makamının yer aldığına inanılsa da çoğu zaman iki makam bir arada kullanılıyor. Yine de her kutub’un gavs olmadığına inanılır. Menzilciler kendi aralarında da birbirlerine genellikle “sofi” olarak hitap ediyorlar. Menzil Köyü, Adıyaman merkezine 75 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Gavs-ı Sani Şeyh Seyyid Abdulbaki’nin ikisi hayatta olmayan yedi halifesi bulunuyor. Hayattaki 5 halifesinden 2’si beş erkek evladından olan torunları. Menzil Köyü Adıyaman Kahta’ya bağlı nüfusu bin kişiyi aşmayan küçük bir köy. Ancak özellikle Ramazan’da bu rakam Sofilerin akını sebebiyle bir anda 20 katına fırlıyor. Bayram zamanlarında sokakta yatanlara dahi rastlanıyor. Menzil cemaatin başında Mürşid bulunur, Mürşid büyük velilerin onayını alarak yol gösterendir.

Nakşibendilerin şeyhi ve lideri Abdulbaki Erol‘un bu kadar tesirli olmasının nedeni peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) soyundan geliyor oluşu. Menzilcilerin dini lideri Abdulbaki Erol peygamberin torunudur ve ehlibeyt soyundandır. Seyyid Abdulbaki Erol tarikat mensupları tarafından Gavs-ı Sani olarak kabul ediliyor. Dönemin başbakanlarından Ahmet Davutoğlu da Abdulbaki Erol’u Menzil köyündeki evinde ziyaret etmişti.

Menzil Cemâati “Muhammed Raşit Erol” (1930-1993) tarafından kurulmuştur. Adıyaman ve Ankara kollarının etkinliği vardır. Şah-ı Nakşibendi’nin işaret ettiği usullere göre tahsil gören talebelerin en büyük özelliği, sünnete dolayısıyla peygamber efendimize sıkı bağlılık ve çokça Allah’ı zikretmeleridir. Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyasi isimlerin tarikatın müridi olduğu bilinmektedir.

Gavs-ı Sani makamının da öneminden kısaca bahsetmek gerekir ki bu özel bir makamdır. O mertebede bulunan kişi kamil ve en sevilen insandır. Bu velayet, Hz. Peygamber’in (SAV) bizleri terbiye işine varis olmaktır. Bu, insanların irşadını üstlenmek, kalplerimizi manevi kirlerden arındırmak ve azgın nefisleri terbiye için yetkilendirilmek anlamındadır. Bir Müslüman olarak bize de onu dost edinerek ve sevmek düşer.