Nano Teknoloji ve Moda

Dünya’da hangi tarih bilemiyorum ancak İngiltere’de bu Nano Teknoloji işleri 1994 yılında başlamış yani internet var yok arası bir haldeyken ve uydu iletişim alanında işler yeni yeni gelişirken adamlar; örümcek ağı kadar kuvvetli kumaşlar, kir tutmayan – güzel kokular yayın materyaller vs’ler peşinde koşuyormuş. 1 trilyon dolarlık nano teknoloji pazarının olacağı konuşuluyor pazara bakın! Tabi her yeni teknolojinin öncelikle askeri alanda sömürülmesi sonrasında bizler, bu tip heyecanları gündelik hayattta yaşayabileceğiz lakin 94’ten bugünlere neredeyse çeyrek asır geçecek; “suyu iten yani ‘ıslanmayan’ giysiler” gerçeğiyle halen tanışamadık!

Kendiliğinden aydınlatma özelliği olan – yani ışık yayın kıyafetler – kumaşlar, azalan su ve temizlik maddesi kullanımı sonrası yapılacak tasarruflar, leke tutmazlık, buruşmazlık, UV ışınlarından koruma özellikleri, yanmazlık yahut “güç tutuşurluk”, kendi kendini temizleme kabiliyetleri ve bakar mısınız “yaralanan askeri merkeze bildiren akıllı üniforma” Mars’ta koloni kurmaya gerek yok – uzay çağını evimizin tam ortasına getirecek. Durumu en sade bir şekilde; “Hocam; meyve suyu dökülürdü ya üzerimize kocaman bir leke olurdu, işte artık dökülse bile kıyafet üzerinde duramadan akıp gidecek” sadeliğiyle anlatabiliriz.

Nano Teknoloji

Yine kıyafetler üzerinde yer alacak nano sensörler sayesinde; kalp atışları, vücut ısısı, kandaki şeker düzeyi kontrol edilip ters bir durumda kablosuz hatla doktora haber verilebilecekmiş. Sepetten üç kuruşa alıp sonrasında yer bezi yaptığımız t-shirt’lerin geldiği noktaya bakın!

Nano Teknoloji Nedir?

Konu hakkındaki yazılı materyaller gösteriyor ki bu tip heyecanlar 2025’ten itibaren tam olarak hayatımıza nüfuz edecek. Yine bir örnek verelim; ipliğin, gümüş nano parçacıkları ile güçlendirilmesi, misal çorap içindeki bakteri ve mikropları engelleyeceğinden, kokuşma da önlenmiş olacak! Ağzım açık yazıyorum bu satırları emin olun! Belki gün gelecek koca koca çamaşır – kurutma makineleri dahi kullanılmayacak. Gümüş iyonunun bine yakın hastalığa yol açan organizmaları öldürdüğü ve piyasadaki organik antibakteriyallere göre en zararsız antibakteriyal oluşu zihinlerde kıvılcımlar çaktıracak cinsten.

Böcek kovar ürünler, serin tutan çarşaflar, ısıyla renk değiştiren perdeler, stres gideren ve zayıflatan termolojik kıyafetler, kumların yapışmadığı mayolar – havlular ve onlarca diğer güzellik bizleri bekliyor. Tabi fiyatları da el yakar cinsten olacak doğal olarak.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir