Nanoteknoloji Hakkında Bilinmeyenler

Moleküler üretim olarak çevirebileceğimiz “nano teknoloji”, aşırı hassas ve yüksek oranda ince ayarlarla atomik ve moleküler yapılarda üretim yapılması olarak kısaca özetlenebilir. Moleküler düzeylerde çalışan mikro makinelerin kullanıldığı teknoloji için Amerika’nın 4 milyar doların üzerinde yatırım yaptığı bilinmekte. Avrupa Birliği ise 2 milyar doların üzerinde ve Japonya ise şimdilik 750 milyon dolar yatırım yaptı. Teknik detaylardan sıyrılıp örneklerle ilerlemek gerekirse; yakın gelecekte vücuda enjekte edilecek nanobotlar, vücuda zararlı maddelerin ortadan kaldırılması, zarar görmüş organların tamir edilmesi gibi birçok alanda insan vücuduna yardımcı olabilir. Bazılarına göre ise “nanoteknoloji” insanlığın sonunu getirebilir.

Sinek büyüklüğündeki robotlar, nano hava araçları, en basit haliyle renk değiştiren perdeler ve mayolar görebiliriz yakın gelecekte. Bir metrenin milyarda biri olarak bildiğimiz nanometre için kullandığımız kısaltmadan adını alan nanoteknoloji’nin en basit haline ülkemizde DYO’nun kendini temizleyen boyalarında rastlayabiliriz.

Nano teknolojiler ile kanserden, bakteriyel virüslerin sebep olduğu hastalıklara kadar pek çok alanda ilerleme görülebilecek. Kalp, beyin, böbrek gibi kritik organların zaman içinde kaybolan dokularını yeniden üretebilecek nano-robotlar belki de doktorların yerini alacak. İlaçlar bu nano-robotlar ile sadece sorunlu bölgelere aktarılacak. Çelik kadar dayanıklı insan kemikleri üretilebilecek. İnsanlar yaşlansa da kemiklerdeki bozulmalar giderilebilecek. Gerekli hormonları kaybeden organlar tekrar hormon üretmeye başlayabilecek. Uzay yolculukları normal bile ailenin karşılayabileceği tutarlarda olacak.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir