Napolyon Bonapart Hakkında Bilinmeyenler

Avrupa tarihinin en ünlü ve en tartışmalı siyasi figürlerinden biri olan Fransız asker Napolyon Bonapart, Birinci Napolyon (Napoleon I) olarak 1804’den 1814’e kadar (ve sonrasında 1815’te yeniden) Fransa İmparatoru olan devlet adamıdır.

Fransız Devrim ve Napolyon Savaşları sırasında ülkesine önderlik ettiği gibi tüm Avrupa’yı da etkilemiş ünlü bir komutandır. Savaşların ve girdiği çatışmaların önemli bir bölümünü kazanmış; 1815’teki son yenilgisine kadar hızla Avrupa’nın hakimiyetini ele geçirmiştir. Geçmişin en mühim askerlerinden biri olan Napolyon’un savaşları tüm Dünyadaki askeri okullarda ders olarak okutulmaktadır.

Bir siyasi figür olarak olarak tüm Fransa ve Avrupa’da kapsamlı liberal reformlar uyguladı. İdaresi esnasında halk eğitim sistemi kurmuş; feodalizm kalıntılarını kaldırmış; dini azınlıkları özgürleştirmiş; orta sınıfın yasalar önündeki eşitliğini sağlamış ve dini otoritelere karşı devlet gücünü merkezileştirmiştir. En kalıcı hukuki başarısı, Japonya’dan, Kuzey Amerika’da Québec’e kadar dünyadaki hukuk sistemlerinin dörtte birine çeşitli şekillerde uyarlanmış olan Kod Napolyon adlı kanun metnini oluşturmasıdır. Subay okulları açılması da onun zamanında gerçekleşir.

Korsika’da, Toskana asıllı soylu ve mütevazı bir İtalyan ailenin oğlu olarak dünyaya gelen «le grand» (Büyük) lakaplı Napolyon Bonapart, 15 Ağustos 1769’da Korsika adasının Ajaccio kentinde 8 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak doğdu. 1785’nin Nisan ayında Valence’daki topçu alayına üsteğmen rütbesiyle katıldı. 1798’de Mısır seferine çıktı, Piramitler Meydan Savaşında Osmanlı ordusunu dağıttıktan sonra Mısır’ı aldı. Suriye’yi de alıp oradan ya İstanbul’a, veya Hindistan’a yürümek isteyen General Bonaparte, Akkâ’da Cezzar Ahmet Paşa’ya yenildi. Sonrasında Mısır’da da tutunamayıp Fransa’ya döndü.

Napolyon Bonapart

Napolyon Bonapart Nasıl Öldü?

7 Mart 1815’de tahtına geri dönen Napolyon ikinci kez tahta çıktı. Bir ordu toplayarak Belçika’ya saldırdı. Ancak Haziran ayında İngiliz ve Prusya tarafından Waterloo’da büyük bir yenilgiye uğradı. Paris’e dönünce tahtına ikinci kez veda etmek zorunda kaldı. Amerika’ya kaçmak istese de başaramadı ve İngilizlere teslim oldu. İngilizler onu Atlantik’teki Saint Helena’na götürdü. Son senelerini bu küçük adada geçiren Napolyon, 5 Mayıs 1821’de 51 yaşındayken Mide Kanserinden öldü. Külleri 1840’ta Paris’e getirilebildi ve Les Invalides’e gömüldü. Ölümünden çok sonra Napolyon’un doğal bir ölüm ile değil de arsenikle zehirletilerek öldürüldüğü iddiası ortaya atıldı.

Napolyon, gerçek bir askeri ve idari dehaydı. Önemli askeri hatiplerden biriydi. Saint-Helena’da hatıralarını yazmıştır. Devrinde Fransa, İngiltere’den, geçici olarak, dünyanın en büyük devleti imtiyazını aldı; 1799’dan 1812’ye kadar Fransa, dünyanın en güçlü devleti oldu ki, bu güce ondan sonra bir daha erişemeyecektir.

Genç bir generalken, Josephine de Beauharnais ile evlendi. Çocuğu olmadığı için, 1809’da boşandı; Ertesi sene Avusturya Arşidüşesi Marie-Louise ile evlendi. Tek çocuğu oldu. II. Napolyon adı ile kısa süre tahta dahi çıktı. Ancak oğlunun sonu babasından daha hazin olmuş ve 21 yaşında vefat etmiştir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir