Navigasyon Cihazları Hakkında Detaylı Bilgiler

En son navigasyon yazılımı artık yerli. Yolbil, “Stadın arkası, caminin yanı” gibi Türk usulü anlatımıyla kişiyi adresine sorunsuz ulaştırıyor. 31 yaşındaki mucidi ve proje sahibi Emrah Yılmaz sayesinde Tübitak’tan 150 bin TL’lik destek de alan sistem engelli vatandaşların da hayatını kolaylaştıracak. Görme engelliler için etraftaki alanlar tek tek tanıtılıyor. Fiziksel engelliler ise hangi durakta engelli merdiveni olduğunu, çizilen rotadaki açık ve kapalı alanları takip edebilecek.

Çin’de üretilen ve ülkemize gelen kalitesiz yazılımlara bir nevi tepki olarak doğan YOLBİL’de “Arayan kişi ‘imdat’ bildiriminde bulunduğu anda, koordinat ve adres, navigasyona düşecek. Şu anda doğalgaz arızaları için bu uygulama çalışıyor. Kişi daha adresini söylemeden teknik ekipler evine ulaşıyor.” Son derece yararlı bir uygulama. Emrah Yılmaz, projenin sadece otolar için yol navigasyonu olmadığını çeşitli amaçlar için kullanılabileceğini belirtti.

Yazılım, Android tabanlı tüm akıllı cihaz ve tablet bilgisayarlarda çalışabiliyor. Yılmaz, giderleri düşürmek ve ithalatı önlemek için özellikle sistemi mobil cihazlara yüklenecek şekilde planladıklarını söyledi. Yılmaz, “Bu şekilde herkesin akıllı telefonu, aynı anda kişisel navigasyon cihazı olacak” dedi.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 16 Nisan 2013

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir