Nazım Hikmet Hakkında Bilinmeyenler

15 Ocak 1902 doğumlu Nâzım Hikmet Ran; şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı olarak bilinir. Siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin hayatının büyük yıllarını hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını yasaklı olduğu yıllarda kullanan Nazım Hikmet, serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli kalemlerindendir.

Görüşleri yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nâzım Hikmet; İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı. 1951’de Türk vatandaşlığından çıkarıldı; ölümünden 46 yıl sonra, 5 Ocak 2009’daki Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal edildi. Mezarı Moskova’da bulunur.

1950 yılında Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği’ne giden Nâzım, 25 Temmuz 1951 tarihinde Bakanlar Kurulunca Türk vatandaşlığından çıkarılmasının ardından, büyük dedesi Mustafa Celaleddin Paşa (Konstantin Borzecki)’nın memleketi olan Polonya’nın vatandaşlığına geçerek Borzecki soyadını aldı. 3 Haziran 1963 tarihinde ise, Nâzım Hikmet geçirdiği bir kalp krizi neticesinde 61 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Türkiye dışında kaldığı senelerde; Bulgaristan, Macaristan, Fransa, Küba, Mısır gibi ülkeleri dolaşarak buralarda konferanslar verdi, savaş ve emperyalizm karşıtı eylemlerde bulundu, radyo programları yaptı. Budapeşte Radyosu ve Bizim Radyo bunlardan bazılarıdır. Bu konuşmaların bir kısmı bugüne ulaşır.

Nazım Hikmet’in hayatından satır başları:

  1. İlk şiiri Feryad-ı Vatanı 3 Temmuz 1913’te yazdı.
  2. 1915’te Heybeliada Bahriye Mektebi’ne girdi, 1918’de 26 kişi içinden 8. olarak mezun oldu.
  3. Orta derecede çalışkan, giyimine özen göstermeyen, sinirli ve ahlaki tavırları iyi bir öğrenci olarak hakkında karne notu düşülürdü.
  4. 7 Mayıs 1921’de aşırıya kaçan halleri bulunduğundan ordu ile ilişiği kesildi.
  5. 1920’de arkadaşı Vâlâ Nureddin ile Milli Mücadele’ye katılmak üzere ailesinden habersiz Anadolu’ya geçti, Bolu’da öğretmenlik yaptı.
  6. Daha sonra Batum üzerinden Moskova’ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve iktisat tahsili gördü. 1921’de gittiği Moskova’da devrimin ilk yıllarına tanık oldu ve komünizm ile tanıştı.
  7. Şiirlerinden bazıları; Fikret Kızılok, Cem Karaca, Fuat Saka, Grup Yorum, Ezginin Günlüğü, Zülfü Livaneli gibi sanatçılar tarafından bestelendi.

3 Haziran 1963 sabahı saat 06:30’da gazetesini almak üzere ikinci kattaki dairesinden apartman kapısına yürümüş ve tam gazetesine uzanırken geçirdiği kalp krizi sonucunda ölmüştür. Ölümü üzerine Sovyet Yazarlar Birliği salonunda yapılan törene yerli yabancı yüzlerce sanatçı iştirak etmiş ve tören siyah beyaz olarak kaydedilmiştir. Ünlü Novodeviçi Mezarlığı’nda (Новодевичье кладбище) gömülüdür. Mezar taşı siyah bir granitten olup meşhur şiirlerinden biri olan rüzgâra karşı yürüyen adam figürü taş üzerinde ebedileştirilmiştir.

nazım hikmet kim nazım hikmet kimdir nazım hikmet resimleri nazım hikmet

Diğer sitemiz MedyaBudur için de çok vakit harcıyoruz. Buradan inceleyebilir; habercilik, editörlük hizmetleri ve optimizasyon konularında bilgiler alabilirsiniz. Takip listenize eklemeniz dileğiyle!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir