Necip Hablemitoğlu Hakkında Bilinmeyenler

1954 Ankara’da doğan Necip Hablemitoğlu, 1977’de Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1977-78 yıllarında “Dilde Fikirde İşde Birlik” adlı aylık dergi yayınladı. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde master ve doktora yaptı. Türk topluluklarının yakın tarihi ile ilgili çalışmalar yaptı, Avrupa ve Balkanlar’daki Türk eserleri, Türk azınlıkları ve şehitliklerimiz konusunda alan çalışmaları yürüttü.

1995-96 arasında BM (Undp) projesinde görev alarak Gagauz Türklerinin Latin alfabesine geçişi ile ilgili danışmanlık hizmeti verdi. Çok sayıda kitap ve makalesi bulunan Hablemitoğlu, Ankara Üniversitesinde doktor öğretim görevlisi olarak Atatürk ilkeleri ve devrim tarihi dersleri vermiştir. İki kız çocuğu babasıdır.

Necip Hablemitoğlu Hakkında Bilinmeyenler

Necip Hablemitoğlu Hakkında Bilinmeyenler

Türkiye’de casuslukla suçladığı Alman vakıflarına, bölücü ve irticai oluşumlara, özellikle Fethullahçılara yönelik ağır eleştirileri vardı. Öldürüldüğü için tamamlayamadığı Köstebek isimli araştırma kitabında”pilavcı” hareketin örgütlennmesini yazdı. Bu eserinde hareket mensubu kişilerin yabancı devletler ve özellikle de Almanya adına gönüllü casusluk yaptığını iddia etmiştir. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı terör saldırısı ile hayata aramızdan ayrıldı. Dönemin İçişleri Bakanlığı, savunmasında Hablemitoğlu’nun cinayetini “adi bir cinayet vak’ası” olarak değerlendirdirdi. Alman GSG 9 timleri tarafından öldürüldü diyenler olduğu gibi, laiklik konusundaki hassasiyeti nedeniyle İslamcılar tarafından katledilmiştir görüşü de mevcuttur.

Gazeteci Soner Yalçın’ın köşe yazısından alıntı: “Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde “Devrim Tarihi” dersi veren Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hablemitoğlu, market alışverişi sonrası, Yukarı Ayrancı Portakal Çiçeği Sokak, No: 40 adresli ikametgahının önüne, 06 TF 647 plakalı yeşil Fiat Brava aracıyla geldi. İndiği esnada kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Sol gözüne aldığı 9 mm çapında mermiyle olay yerinde hayatını kaybetti.”

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir