Nobel Ödülü Alan Aziz Sancar Kimdir?

Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile birlikte 2015 Nobel Kimya ödülünü paylaşan Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşuna imza atarak dünyaca çapında üne kavuştu. Sancar, 2007 yılında Vehbi Koç ödülünün sahibiydi. Mardin’in Savur ilçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğudur.  Halen Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Başkanlığı’nı sürdüren Prof. Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde bu ödülü kazandı.

Nobel

Arap asıllı ABD vatandaşı olduğu konusunda da hakkında paylaşımlar bulunan 1946 doğumlu Sancar, Vehbi Koç ödülü ile kazandığı paraya kendi de ekleyerek gerçekten söylediği Türk Evi’ni açmıştır. Atatürkçü ve Türk olmayan bir ABD vatandaşıdır. Aziz Sancar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu. Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta törenle sahiplerine sunulacak.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir