Nokia Lumia Black | Güncelleme ve Detaylar

Nokia cihaz kullananlar adına Nokia Lumia Black önemli bir güncelleme adımı zira bir çok yenilik içinde mevcut. İkinci Nesil Glance Screen özelliği uzun süredir beklenmiyordu. Artık Whatsapp ve Facebook sosyal ağ bildirileri de telefon kilidini açmadan ekrana alınabilecek. Tüm ayrı fotoğraf uygulamaları tek bir alanda toplanacak. Yeni Nokia Lumia Black sürümünün özelliklerinden biriside, fotoğraflardaki odaklama noktası sonradan değitirebilmesi! Fakat telefonunuzun bu duruma destek vermesi gerekiyor. App Folders ile ise sevdiğiniz uygulamaları klasörler içinde başlat alanına ekleme olanağı sunuyor. Nokia Storyteller uygulaması güncelleniyor, Nokia Beamer aktarımı destekleniyor, Bluetooth LE kullanan çevre birimleri eşleşme yapabiliyor.


Bu son güncelleme adımının sadece Nokia Lumia cihazlar için geçerli bulunduğunu, diğer üreticilerin telefonlarına sahip arkadaşlarımızın güncelleme alıp almayacağını hatırlatıp yakın zamanda ülkemize gelmesi beklenen Lumia Black’in beraberinde getirdiği en önemli özellikleri hep birlikte irdeleyelim.

App Folder: Rakipleri Android ve iOS’te uzun zamandır bulunan uygulama klasörü özelliği Lumia serisi telefonlarada geldi. Ana ekranda sevdikleri uygulamaları klasörler halinde tutup daha düzenli bir menüye kavuşan Lumia kullanıcıları bu özelliği uzun zamandır istiyordu. Bu özellik tüm Lumia cihazlarına sunulacak.

Nokia Storyteller: Çektiğiniz fotoğrafları tarih ve lokasyon bilgilerini göz önüne alarak düzenleyen program son tanıtılan 1520 ve 2520 cihazlarında mevcuttu. Güncelleme sayesinde bu program tüm Lumia kullanıcılarının beğenisine sunulacak.

Nokia Beamer: Bu uygulama ile telefonunuzu internet bağlantısına sahip televizyonunuza kablosuz olarak bağlayabiliyorsunuz. Verilen QR kod ile görüntüye ulaşmanızı sağlayan bu özellik 1Gb ve üzeri sistem belleğine sahip Lumia cihazlarına gelecek.

Nokia Refocus: Çektiğiniz fotoğraflar üzerinde sonradan yeni bir odak noktası oluşturabilen program, bazı durumlarda gerçekten çok işe yarayacağa benziyor. 1 Gb ve üzeri sistem belleğine sahip cihazlar için gelecek olan bu özellik kötü odaklanmış fotoğraflara yaratıcı bir çözüm sunuyor.

Bluetooth LE: Çok beklenen bir özellik olan Bluetooth LE Lumia cihazlara Bluetooth 4.0 desteği ve giyilebilir cihazlarla bağlantı olanağı sağlıyor. Bütün Lumia cihazlarına sunulan bu özellik ile Nokia’nın akıllı saat, gözlük veya bileklik gibi giyilebilir cihaz pazarına adım atacağı söylentileri başladı.

Nokia Camera: Pureview kameraya sahip cihazlara sunulan özelliklerin bir kısmını diğer Lumia serisi telefonlara da getiren bu uygulama tüm cihazlar için kullanılabilir olacak.

Nokia Lumia Black şimdiden ilgi çekeceğe benziyor.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir