Nokia Lumia Telefonlar Hakkında Bilgiler

Nokia Lumia 920 sevenleri ve hayranları nasılsınız iyi misiniz? Pat küt yazıya girmeden önce hal hatır sormak istedim. Bir bayram daha geldi geçti umarım sizin ve sevdiklerinizin sağlığı sıhhati yerindedir, sağ salim evinize dönmüşsünüzdür. Malumunuz; bu sitede yazdığım çoğu yazıda, Nokia Lumia 920’nin yüksek fotoğraf performansından bahsetmişimdir. Ne firmayla bir ilişkim ne de el atından sitemizin aldığı bir hediye mevcut bilirsiniz. Lakin veriler gösteriyor ki, DSLR yani profesyonel makinalar karşısında bile kendini ezdirmeyen – başa baş bir performansı mevcut. Türkiye’deki satış fiyatlarını yazının en altında bulabilirsiniz.


Lumia 920 – Iphone 5 – Note II – HTC Butterfly ile çekilmiş fotoğrafları tarafsız olarak sırasıyla paylaşıyorum arkadaşlar. Cihaz tercihi için yararlanmak isteyebilirsiniz:

Youtube üzerine yayınlanmış başarılı bir videoyu da paylaşmak isterim:

Bu arada; “Vay efendim ne kadar Lumia hayranıymışsın” diyenlere inat biraz da Windows Uygulama Dükkanındaki eksilerden bahsedelim.  Birincisi devasa Android ve IOS arşivi gibi bir büyüklüğe sahip değil. Ben fotoğraf hayranı olduğum ve ergenler gibi oyun – uygulama peşinde olmadığım için Lumia’nın foto performansı benim için gayet yeterli… Bununla beraber, Instagram bugün yarın havuza eklenecek. Dolayısıyla bu da tabi bir eksilik. Neyse sevgili kardeşler; Facebook, Twitter, Foursquare var mı var… İlerleyen günlerde de Instagram gelecek mi – gelecek. Benim için önemli olan budur. Tabi fiyatı da biraz yüksek onu da belirtelim.

Diğer eksileri şu şekilde sıralamışlar:

 1. Sadece 165 bin uygulama mevcut diyorlar.. Sanki hepsini kurup kullanacağız.
 2. Galaxy S4’te bile ısınma sorunu mevcutten çok fazla oyun oynuyoruz ‘ısınıyor’ diyenler mevcut.
 3. Nadir yaşansa da ‘donma oluyor’ şikayetleri görülebiliyor.
 4. 32 GB haricinde yükseltilebilir hafıza desteği sunmaması benim de eleştirdiğim yönlerden.

Mobil cihazların özelliklerini karşılaştıran bu siteden alternatifleri ve teknik yönlerini inceleyebilirsiniz. 41 megapiksel kamerası ile yeni Lumia 1020’yi incelemedim ancak Nokia Lumia 920’den sanırız daha iyidir.

Nokia Lumia 920’de 8.7 MP kamera olmasına rağmen 13 MP’lik Galaxy s4′ten daha iyi fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

920 gayet yeterli performans sunsa da diğer mobil cihaz severler düşük ışıkta fotoğraf çekmek için şu noktalara dikkat edebilir.

 1. Gece veya düşük ışıklı çekimlerimizde mümkün olduğu kadar uzun pozlayalım. (1/4 sn gibi)
 2. ISO’yu çok olmamakla birlikte biraz yükseltin; çok fazla arttırdığınız zaman “kumlanma” oluşabilir. Çok düşük tuttuğunuz zaman da  pozlamayı uzatmanız gerekecektir. Uzun pozlamada telefonunuzu daha fazla sabit tutmanız gerekecek. Tripod kullanabilirsiniz.
 3. Gece çekimlerinde ortam göre beyaz dengesini ayarlamanızı tavsiye ederim.
 4. Fotoğraf çekimi esnasında ekrana dokunmak dengeyi bozabileceği için uyumlu denklanşör kablosu da kullanabiliriz.
 5. Android için Night Camera uygulamasını buradan, iPhone için sunulan Night Camera’yı ise buradan indirebilirsiniz.
 6. Valencia ve Amoro gibi ayrıntıları ön plana çıkaran Instagram filtrelerini deneyebilirsiniz.

En ucuz Nokia Lumia 920 fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz. Ağustos 2013 itibariyle 1.264 lira peşin fiyatı mevcut. Tabi Lumia 1020’nin Türkiye’ye gelmesiyle 1100 lira civarlarına inecektir.

1080p çözünürlükte 24fps ile çekilen Lumia 1020 performansı:

41 MP kamera sensörü bulunan Nokia Pro Camera, Carl Zeiss Lens, NFC, 2 adet flaş, AMOLED Ekran ve Gorilla Glass 3 Lumia 1020’yi tercih etmek için öne çıkarılan özellikler.

Param yok şu sıralara kardeşler ancak ilk fırsatta nasipse Nokia Lumia 920 alacağım.

 

One Response
 1. 15 Aralık 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir