Notre Dame Katedrali Hakkında Bilinmeyenler

Notre Dame Katedrali; Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik mimarisi ile Paris’in diğer tüm tarihi yapıları gibi Sen Nehri’nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar. Turistler açısından popüler bir mekan oluşunun yanı sıra, halen bir Roma Katolik Katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. Batı cephesi katedralin en ünlü kısmıdır. Batı cephesindeki kuleler 69’ar metre yüksekliktedir. Katedralde “Paris’in Bakiresi” olarak tanınan Meryem Ana’nın bir heykeli bulunur.

Güney kulesindeki “Emmanuel” adlı çanın ağırlığı 13 tondur, yalnız tokmağı 500 kilodur. 1631’de Emmanuel yeniden döküldüğünde kadınların ergimiş olan metale mücevherlerini attıkları ve çanın orijinal rengini buradan aldığına inanılır. Ana kubbesi 34 metre yüksekliktedir. Çan kulesine gitgide daralan toplam 422 basamakla çıkılır. 1163’te binaya ilk temel taşı koyulur ve yapım başlar. Katedralin tamamen bitirilmesi ise 185 yıl sürer. 1345’te tamamlanır.

Notre Dame Katedrali

19. yüzyıl başında Paris yetkilileri bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak ister. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için Notre Dame’ın Kamburu adlı romanını yazmıştır. Roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde rol oynamıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir