Nuri Demirağ Hakkında Bilinmeyenler

1886’da Sivas Divriği’de dünyaya gelen Nuri Demirağ; siyasetçi, iş adamı ve müteahhit olarak tanınır. 10 bin km’lik demiryolunun 1250 km’sini inşa eder ve bu sebeple de kendisi ve kardeşine Ata tarafından 1934’te “Demirağ” soyadı verilir. İlk sayılı zengin ve hayır severdir. İlk muhalefet fırkası Milli Kalkınma Partisinin de kurucusu Demirağ; ilk tayyare fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıdı imali, ilk yerli paraşüt üretimi gibi yeniliklere hayat veren, İstanbul’a 1931’de köprü yapılması, Keban’a büyük bir baraj gibi düşüncelerini 1933 yılında ilk kez ifade edecek kişidir.

Özellikle havacılık alanındaki başarıları ile tanınır. 1954 seçimlerinde DP üzerinden adaylığını koyup bir süre Sivas milletvekilliği de yapacaktır. 1918’de yabancı tekelinde bulunan sigara kağıdı işine girerek İstanbul Eminönü’nde “Türk Zaferi” adıyla üretime geçmesi sonrası büyük mali kazançlar elde edecektir.

Nuri Demirağ

Nuri Demirağ Hakkında Bilinmeyenler

Karabük Demir Çelik Tesisleri, İzmit Selüloz Fabrikası, Sivas Çimento ve Bursa Merinos Fabrikaları, Eceabat Havameydanı, Haliç civarındaki İstanbul Hal Binası gibi orijinal yapılara da imza atan Nuri Demirağ, tarihler 13 Kasım 1957’i gösterirken İstanbul’da şeker rahatsızlığı sebebi ile hayatını kaybeder. İstanbul’daki Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Sivas Divriği’den memur olarak adım attığı İstanbul’da büyük mali başarılara imza atan Demirağ, o senelerdeki İnönü ve Amerikancı politikalarının kurbanı olacaktır. Yeşilköy’de 1559 dönümlük büyük bir arsa alan Demirağ burada 1000×1300 metrelik bir havameydanı inşa ettirir. Bu havaalanına bir buçuk kuruş metrekare bedelle İnönü tarafından el konulacaktır. İstanbul’un fethedilişinin  500. seneyi devriyesinde 40.000 imamı bir araya getirmek, İstanbul Baltalimanı mevkisinde ipek üretimi için yüzlerce dut ağacı fidanı dikimi gibi dahiyane projelerin de fikir babasıdır.

1940’lı yıllarda gelecek ile ilgili beklentisini şu şekilde özetleyecektir: “Evvela bu fabrikaları fevkalade geliştirmek ve genişletmek, büyük Yeşilköy gök lisesini tesis etmek… Sivas Divriği’de binlerce genci bünyesinde barındıracak, telsizciliği, motorculuğu vb. 12 şubeyi içerecek şekilde gök üniversitesini kurmak… Sonra şu çayırın bir yanı başına, muradına ermiş insanların huzur ve mutluluğu ile oturup kahvemi yudumlarken, bir işaretle yüzlerce tayyarenin birden havalandığını görebilmek.”

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir