Nutella Hakkında İlk Defa Duyacağınız Gerçekler

Dünyada her 2.5 saniyede bir kavanoz satılan Nutella; takvimler 2005’i gösterdiğinde 40. yaş gününü için bir kahvaltı düzenler. Bu kahvaltıya tamı tamına 27.854 davetli katılır. Bu çılgın katılım Guiness rekorlar kitabına çoktan geçmiştir. Paylaşacağımız veriler tabi ki sadece bu kadar değil. 2007’den beri her 5 Nisan, Dünya Nutella günü olarak kutlanır. Bugün de herkes Nutella ve içerisinde Nutella olan tatlıları tercih etmekte. Nutella her 370 gramında 50 tane fındık barındıran eşsiz bir lezzet. Bu eşsiz tadının büyük bir oranını fındıktan alıyor.

Denilen odur ki, Nutella bir vakitler İtalya’da o kadar ünlüdür ki, İtalya’daki sıradan bir markete dahi elinde ekmeği ile gelen her çocuğun ekmeğine bedava Nutella sürülebiliyordu. Fransa’da ise  bebeklere Nutella ismini koymanız ne yazık ki “bir marka olduğundan dolayı” mümkün değil. Kim çocuğuna bu devirde böyle bir isim koyar ki diye düşünmeyin. Yaşanmış ve talep gören bir durumdan bahsediyoruz. Bir garip detayı daha atlamadan daha paylaşalım. Bir yılda toplamda satılan Nutella’lar ile Çin Seddinin tam sekiz kez sıvanabilmesi mümkündür. Nutella hamburgerini hiç duymuş muydunuz. Evet böyle bir burger de mevcut. Kesinlikle denemenizi öneririz.

1 kiloluk devasa sürmelik çikolataları ülkemizde 8 dolara almak mümkün! Bu firma, yanı zamanda KİNDER’i de bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye’deki ürünler Manisa fabrikasında üretilmektedir.

Dünya üzerinde bir yılda tükettiğimiz Nutella’lar ile kiremit yapılsaydı Big Ben’i 22.000 kez inşa edilirdik. Bologna, Frankfurt ve New York’ta ise Nutella’ya özel restoranlar mevcut. Bu mekanlarda Nutelladan yapılmış tatlılar ve kahveler satılıyor. Bu mekanların bir benzeri, İstanbul Zorlu alışveriş merkezinde ziyaret edilebilir. Nutellanın ilk komik hikayesi ise duyanları oldukça şaşırtacak cinsten. Nutella aslında ilk zamanlarında katı olarak üretiliyormuş. 1949’in sıcak bir yaz gününde aşırı sıcaktan Nutella kalıpları erimiş. Alba’nın çocukları, yumuşamış hamuru merak edip ve ekmeklere sürerek hararetle yemişler. Bunu gören Ferrero kardeşlerin aklına dahiyane bir fikir gelir, günden sonra Nutella katı halde bir daha asla üretilmeyecektir.

nutella fiyat

Nutellayı aslında “kısa adam” Napolyon’a borçlu olduğumuzu biliyor muydunuz? 1806’da Napolyon’un İngiltere’ye koyduğu ambargo ile çikolata fiyatları artar. Bu yüzden çikolatada fındık kullanılmaya başlandı.

Ne kadar doğrudur bilinmez ancak Nutella’nın sahibi olan Ferrero yeryüzündeki tüm fındık rezervlerinin yüzde 25’ini Nutella üretmek için kullanmaktaymış. Bu sevilen ürün o kadar fazla üretilmektedir ki, tüm dünyada bir yılda üretilen Nutella’yı dünyanın çevresine 1.4 kere sürebilirsiniz.