Oktay Sinanoğlu Hakkında Bilinmeyenler

Türkiye Başkonsolosluğunda görev yapan babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’nun görev yeri dolayısıyla 2 Ağustos 1934’te İtalya Bari’de doğdu. II. Dünya Harbinin patlak vermesinin ardından ailesiyle 1939 yılında ailesiyle ülkesine döndü. 1953’te burslu olarak girdiği sonraki yıllarda TED Koleji olan Ankara Yenişehir Lisesini birincilikle ve iftiharla bitirir. Kimya Mühendisliği okumak üzere okul bursuyla Amerika’ya gider ve 1956’da, ABD Kaliforniya’daki  Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği bölümünü de birincilikle tamamlar.

1957’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nü sekiz ay gibi bir sürede tamamlayarak yüksek kimya mühendisi olur. 1959’da doktorasını tamamlar ve 1960’ta henüz 26 yaşındayken Yale Üniversitesinde öğretim üyesi (asistan profesör) olur.

Oktay Sinanoğlu Hakkında Bilinmeyenler

1963’te 50 senedir neticelenmeyen bir matematik kuramını ilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında “tam profesör” unvanını alacaktır. 20. yy’da Yale Üniversitesinde bu sanı elde eden en genç öğretim üyesidir. 1973’de Almanların en yüksek “Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü”nü ilk kazanan olur. 1975’de Japonların “Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü”nü alır. Ünlü sanatçı Esin Afşar’ın ağabeyi olan Oktay Sinanoğlu, dünyada yeni tesis edilmeye başlanan moleküler biyolojinin ilk profesörlerdendir. Pek çok yerde konferanslar verir, sayısız başarılar kazanır. 1993’te Yale Üniversitesi’ndeki profesörlük görevlerinden emekli olarak Yıldız Teknik’te Kimya Bölümünde profesörlüğe getirilir. Buradan da 2002’de emekli olacaktır. İki kez Nobel’e aday gösterilir.

Oktay Sinanoğlu

Sinanoğlu, tüm ülkedeki tek eğitim dilinin resmi dil yani Türkçe olması gerekliliğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini hayatı boyunca savunur. Analitik yapısından ötürü Türkçe’nin en iyi bilim dili olduğunu ifade etmektedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir