Ömer Hayyam Hakkında Bilinmeyenler

18 Mayıs 1048’da Nişabur’da dünyaya gelen Ömer Hayyam; şâir, filozof, iyi bir matematikçi ve astronom olarak bilinen İranlı bir bilim adamıdır. Nizamül-Mülk ve Hasan Sabbah ile aynı medresede eğitim görür. Bazı kaynaklar aynı medresede bulunmadıklarını iddia etse de ilişki içinde oldukları inkar edilmez. Çadırcı manasındaki “Hayyam” takma adını babasının çadırcılık mesleğinden alır. Geçmişteki birçok şahsiyetin aksine Ömer Hayyam’ın doğum tarihini günü gününe bilmesi, birçok konuda olduğu gibi takvim konusunda da uzman olmasına bağlanır.

Ömer Hayyam Hakkında Bilinmeyenler

Hayyam; yaşadığı zorlu yılların katı kurallarının aksine insana ve hayata ilişkin hususlarda o zamana göre özgürce ve sınırsız bir şekilde yazar. Sınır tanımaz. Günümüzde sıkça kullanılan Hicri ve Miladi Takvimlerden çok daha hassas olan Celali Takvimini de kendisi hazırlamıştır. Okullarda öğretilen “Pascal Üçgeni” Fransız Blaise Pascal’ın üzerinden öğretilir, bu matematik kavramı esasen ilk Ömer Hayyam tarafından oluşturulmuştur.

Geçmiş zamanlarda ilk bilinen “savaş karşıtı eylemci” benzetmesi de kendisi için yapılan Ömer Hayyam’ın; Rûbailerinin sayısı bilindiği kadarıyla 158’dir. Fakat kendisine mal edilenler binin çok daha üzerindedir. eserlerinden 18’inin ismi bilinebilmektedir. Hayyam, umumiyetle şiirlerindeki eğlence düşkünlüğünün belirgin olmasından dolayı Rubaileri ile öne her dönem çıkar. İngilizlerin bile hayranlarının adına kurduğu bir dernek bulunabilir. Resmi ölüm tarihi 4 Aralık 1131’dir. Yabancı dillerde özellikle İngilizce’de Omar Khayyam olarak bilinir. Edebi çevrelerde en güzel Türkçe metinleri Sabahattin Eyüboğlu’nun çevirdiği bilinmektedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir