Onat Kutlar Hakkındaki Tüm Bilgiler

15 Ağustos 1939’da Alanya’da doğan Onat Kutlar; 30 Aralık 1994’te; The Marmara Oteli – Cafe Marmara’ya bırakılan bombanın patlaması sonrasında yaralanıp, kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde bulaşan MRSA virüsü sonucu 11 Ocak 1995’te İstanbul Amerika Hastanesinde hayatını kaybetmiştir. Şairliği ve öykücülüğünden daha az bilinen bir yanı da Türk Sinemasına olan katkılarıdır. Bir çok filmin yapımcılığını üstlenmiş, senaryosunu yazmıştır. Şair, yazar ve düşünce adamıdır.

Onat Kutlar

Onat Kutlar Hakkındaki Tüm Bilgiler

İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenimini yarıda bırakarak Fransa’ya gitti. iki yıl boyunca Paris Üniversitesi Felsefe bölümünde okudu. Türk Sinematek derneği kurucularındandır. Gösteri, Hisar, İlke, Küçük Dergi gibi mecmualarda şiirlerini yayımladı. Duyarlı, ayrıntılara inen, açık bir söylemle yazdığı şiirlerinde toplumsal durumlar ve konumlar öne çıkmaktaydı. Olay, İBDA-C tarafından üstlenilse de faillerin yakalanmasıyla PKK tarafından yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir