Organik Ziyaretçi ile Aramalarda Hızla Yükselin

Bu yazımızda organik trafiğinizi nasıl artırabileceğimiz konusunda bazı öneriler vereceğiz. Paylaşacağımız başlıkları kaliteli içerik ve görsellerle desteklediğiniz özgün olduğunuz müddetçe orta vadede başarıyı yakalayamamamız için hiç bir neden yoktur.

Organik Hit Nedir?

Organik hit, web sitenize bile isteye ve doğal yollardan gelen, gelmekle kalmayıp ciddi vakitler geçiren ziyaretçi sayısıdır (akışıdır). Sitenize geldim; sayfalar arasında gezdim, epey de süre kaldım ve son adımda yorum yaptım diyelim işte tüm web sitesi sahiplerinin istediği ziyaretçi tipi budur. Kaliteli içeriklere sahipseniz doğal olarak arama sonuçlarında üst sıralarda olacaksınız, zamanla da kalıcı takipçilere sahip olabileceksiniz.

Site Haritası Oluşturmak

Blogger’ların en sık kullandığı ve en rağbet edilen All in One SEO Pack eklentisi veya Yoast SEO WordPress eklentileri üzerinden saniyeler içinde bir site haritası oluşturabilirsiniz. Bu ilk adımımızdır. Bu iki eklenti SEO uyumlu içerikler ve web siteleri oluşturma konusunda öne çıkar. Elbette farklı eklentiler de ücretli ve ücretsiz olmak üzere mevcuttur. WordPress kullanmıyorsanız üzülmeyin. Sitemap Creator yazıp herhangi bir arama motorunda arama yapmanız yeterli olacaktır. Bu iki eklenti, en kaba tarifiyle yazıyı nasıl yazmanız gerektiğini size söyler sizi yönlendirir. Başta YouTube olmak üzere bir çok kanalda kullanımı ile alakalı içerikler bulmak mümkündür.

Giriş seviyesinde bir kullanıcıysanız site haritası nedir sorunuza da cevap verelim. Site haritaları başta Google olmak üzere tüm arama motorlarına içeriklerinizi bulmaları için yardımcı olan listelerdir. Site haritaları üzerinden sayfalarınızı kolayca tarar; koyduğumuz kurallara göre dizinlerine ekler veya çıkarırlar.

Robots.txt Dosyasını Düzenleyelim

Robots.txt dosyasının var olup olmadığından emin olmak için alanadiniz.com/robots.txt URL adımını takip edebilirsiniz. Tabi rakip analizi yaparken diğer sitelerin dosyalarını da bu şekilde incelemeniz faydalı olacaktır. Bu dosyanın varlığı sayesinde arama motorlarına gidebilecekleri ya da gidemeyecekleri daha doğrusu taranıp taranmayacak alanlar hakkında bilgi verebilirsiniz.

Robots.txt oluşturmak son derece basittir ve bunun için de sanal dünyada bir çok araç bulunmaktadır. Bulmak için robots.txt generator ya da tool yazıp arama yapabilirsiniz. CMS olarak WordPress kullanıyorsanız bu dosyacık konusunda da ortalama bir bilgi sahibisiniz demektir. Bu arada unutmadan belirteyim; “biz kuramadık, beceremedik sanırım..” dediğiniz her türlü sıkıntınızda sizlere yardımcı olmaya hazırız. Yorum kısmı üzerinden iletişime geçmeniz yeterlidir.

Anahtar Kelime Araştırması

Doğru kelimeleri bulmak için Ahrefs ya da SemRush’dan faydalabilirsiniz. Önerimiz; Ahrefs için 7 günlük deneme sürümünü sitesinden 7 dolar karşılığında almanız yönünde olacaktır. Ahrefs ile kelime araştırması yapmak için menüden “Keywords Explorer” bağlantısını tıklamanız çılan ekranda anahtar kelimeyi yazmanız ve arama butonuna tıklamanız yeterlidir. SemRush kullanacaksanız sol menüde yer alan Keywords Analytics > Keyword Magic Tool yollarını takip edebilirsiniz.

Ahrefs ve SemRush anahtar kelimenin zorluğunu ve hacmini, tıklama başına Google Ads maliyetini, organik arama sonuçlarındaki web sitelerini, aldıkları ortalama tıklamaları ve konumunu görebileceksiniz.

Programlar Aracılığı ile Organik Hit Kazanmak

Tavsiye etmediğimiz ziyaretçi akışı organik hit programları sayesinde zaman zaman kazanılıyor (!) Arama motorlarının sürekli değişen algoritmaları ,bu gibi maniplasyonları yakalayabilecek düzeydedir. Kısa vadede suni başarılar sağlıyor gibi gözükse de orta vadede ceza almanız kaçınılmaz olacaktır.

Google Analytics ve Search Console Entegrasyonu

Google Analytics adeta elimiz ayağımızdır ve bu sayede konuklarımızın web sitemizle girdiği etkileşimle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Analytics ile ortalama oturum sürelerini, trafik kanallarını, gezilen sayfa sayısını, sayfa performans ve hızlarını ve bizce en önemlisi “hemen çıkma oranlarını” detaylı olarak analiz etmek mümkündür.

Search Console Entegrasyonu için şu adımları takip etmelisiniz. Bu sayede sonuçlar gösterime göre sıralanacaktır. İzlemeniz gereken adımlar ise  kısaca şu şekildedir: Search Console > Performans > Tıklama Sayısı, Gösterim Sayısı ve Konum Seçilir > Filtre > Pozisyon > Şundan Büyüktür > 6

Sonuç olarak ifade edebiliriz ki, organik trafik ister küçük ister kapsamlı her Web Sitesi için hayati önem taşıyor. Adwords ve Sosyal Medya Çalışmaları da epey önem taşıyor ancak mukayese yaptığınızda SEO aracılığıyla elde ettiğiniz kazanımlar, tümüyle öne geçmekte. Bu nedenle paralı işlerin büyüsüne çok da kendinizi kaptırmadan işinize asıl değer katacak olan SEO çalışmalarına asılmanızı tavsiye ederiz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir