Organik Ziyaretçi Trafiği Nasıl Yükseltilir?

Bu yazımızda organik trafiğinizi nasıl artırabileceğimiz konusunda bazı öneriler vereceğiz. Paylaşacağımız başlıkları kaliteli içerik ve görsellerle desteklediğiniz müddetçe başarıyı yakalayamamamız için hiç bir neden yoktur.

Site Haritası Oluşturmak

All in One SEO Pack eklentisi veya Yoast SEO WordPress eklentileri üzerinden saniyeler içinde bir site haritası oluşturabilirsiniz. Bu iki eklenti SEO uyumlu içerikler ve web siteleri oluşturma konusunda öne çıkar. Elbette farklı eklentiler de ücretli ve ücretsiz olmak üzere mevcuttur. WordPress kullanmıyorsanız üzülmeyin. Sitemap Creator yazıp herhangi bir arama motorunda arama yapmanız yeterli olacaktır.

Giriş seviyesinde bir kullanıcıysanız site haritası nedir sorunuza da cevap verelim. Site haritaları başta Google olmak üzere tüm arama motorlarına içeriklerinizi bulmaları için yardımcı olan listelerdir. Site haritaları üzerinden sayfalarınızı kolayca tarar; koyduğumuz kurallara göre dizinlerine ekler veya çıkarırlar.

Robots.txt Dosyasını Düzenleyelim

Robots.txt dosyasının var olup olmadığından emin olmak için alanadiniz.com/robots.txt URL adımını takip edebilirsiniz. Tabi rakip analizi yaparken diğer sitelerin dosyalarını da bu şekilde incelemeniz faydalı olacaktır. Bu dosyanın varlığı sayesinde arama motorlarına gidebilecekleri ya da gidemeyecekleri daha doğrusu taranıp taranmayacak alanlar hakkında bilgi verebilirsiniz.

Robots.txt oluşturmak son derece basittir ve bunun için de sanal dünyada bir çok araç bulunmaktadır. Bulmak için robots.txt generator ya da tool yazıp arama yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması

Doğru kelimeleri bulmak için Ahrefs ya da SemRush’dan faydalabilirsiniz. Önerimiz; Ahrefs için 7 günlük deneme sürümünü sitesinden 7 dolar karşılığında almanız yönünde olacaktır. Ahrefs ile kelime araştırması yapmak için menüden “Keywords Explorer” bağlantısını tıklamanız çılan ekranda anahtar kelimeyi yazmanız ve arama butonuna tıklamanız yeterlidir. SemRush kullanacaksanız sol menüde yer alan Keywords Analytics > Keyword Magic Tool yollarını takip edebilirsiniz.

Ahrefs ve SemRush anahtar kelimenin zorluğunu ve hacmini, tıklama başına Google Ads maliyetini, organik arama sonuçlarındaki web sitelerini, aldıkları ortalama tıklamaları ve konumunu görebileceksiniz.

Google Analytics ve Search Console Entegrasyonu

Google Analytics adeta elimiz ayağımızdır ve bu sayede konuklarımızın web sitemizle girdiği etkileşimle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Analytics ile ortalama oturum sürelerini, trafik kanallarını, gezilen sayfa sayısını, sayfa performans ve hızlarını ve bizce en önemlisi “hemen çıkma oranlarını” detaylı olarak analiz etmek mümkündür.

Search Console Entegrasyonu için şu adımları takip etmelisiniz. Bu sayede sonuçlar gösterime göre sıralanacaktır. İzlemeniz gereken adımlar ise  kısaca şu şekildedir: Search Console > Performans > Tıklama Sayısı, Gösterim Sayısı ve Konum Seçilir > Filtre > Pozisyon > Şundan Büyüktür > 6

Bir önceki yazımız olan SEO Dostu İçerik Oluşturma Kılavuzu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir