Orhan Veli Kanık Hakkında Özet Bilgiler

Daha çok Orhan Veli olarak bilinen Türk şair Orhan Veli Kanık, aynı zamanda Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte yenilikçi Garip akımının kurucusudur. Şair otuz altı yıllık (13 Nisan 1914 – 14 Kasım 1950) yaşamına şiirlerinin yanı sıra hikaye, deneme, makale ve çeviri alanında eserler verdi. Yeni şeyler çıkarabilmek için eskilerden uzak duran Orhan Veli, hece ve aruz ölçülerini kullanmayı reddetti. Kafiyeyi ilkel bulan şair; mecaz, teşbih, mübalağa gibi edebi sanatları da gereksiz bulduğunu ifade etti. 1941’de arkadaşlarıyla birlikte yayımladığı Garip adlı şiir kitabında bu fikirlerinin örnekleri olan şiirleri yayınlandı ve Garip akımının doğmasına sebep oldu.

Beşiktaş Akaretler İlkokulunda tahsil hayatına başladı, Galatasaray Lisesinin ilk kısmına geçti, beşinci sınıfı Ankara Gazi İlkokulunda bitirdi. İlkokulun son sınıfındayken şiire başladı. Öğretmeni tarafından desteklenerek yazmaya yönlendirildi. İlk şiiri de 1924 yılında Çocuk Dünyası adlı dergide yayımlandı. Ortaokul ve liseyi de Ankara’da okuyan Orhan Veli, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi. İki yıl sonra ayrılarak çalışma hayatına başladı. Bir yıl kadar yardımcı öğretmenlik yaptı. PTT Genel Müdürlüğünde çalışırken (1936-1942), askere alındı. Yedek subaylığı Bolayır’da tamamladı. Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu’na çevirmen olarak girdi. İki yıl sonra ayrılarak, 28 sayı yayımlanan Yaprak dergisini çıkardı.

Orhan Veli Kanık

1940-1950 arasında Cumhuriyet dönemi şiirinde büyük etkiler bırakan Garip şiiri hem yıkıcı hem de yapıcı özelliği ile Türk şiirinde bir mihenk taşı kabul edilir. Şair aynı zamanda büyük ölçüde eleştiriler alarak o yıllarda edebiyat dünyasında küçümsenmiştir. Garipçiler diye de adlandırılan Garip şairlerinin amacı, şiiri birtakım kalıplardan kurtarmaktı. Dolaysız, yalın, açık seçik bir halk diliyle şiir yazmaktı.

Belediye çukuruna düşen Orhan Veli Kanık ve trajik ölümü:

Orhan Veli, 1950’de bir haftalığına geldiği Ankara’da 10 Kasım günü bir kaza geçirir. Karanlık bir sokakta, belediyece açtırılan, ama çevresine hiçbir işaret ve lamba konulmayan bir çukura düşer. Başı zedelenir. İki gün sonra İstanbul’a geldikten sonra yaşananları ve bundan sonrasını Orhan Veli’nin kardeşi Adnan Veli Kanık şöyle nakleder:

” … Vücudundaki sızılardan şikayet ediyordu. 14 kasım salı günü bir arkadaşının evinde öğle yemeği yerken fenalık geçirdi. Hastaneye kaldırıldı. Beyninde damar çatlaması yüzünden başlayan baygınlığın nedeni ilkin hekimler tarafından anlaşılamadı. Alkol zehirlenmesine karşı tedavi yapıldı. Aynı akşam sekizde komaya giren şair gece 23.20’de komadan çıkamayarak Cerrahpaşa Hastanesinde hayata veda etti.”

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir