Ornitoloji Hakkında Aradığınız Bilgiler

Kuş bilimi de denen ornitoloji, zoolojinin kuşları inceleyen alt dalıdır. Dünya üzerinde yaklaşık 10 bini aşan kuş türünün davranışları, bölgelere göre dağılımı, göç hareketleri ve ekolojisi kuş bilimi denen ornitolojinin ilgilendiği alanlardandır. Türkiye’de kuşları inceleyen gruplar bulunmaktadır.

Çok geniş alanlarda çalışmayı gerektirdiğinden, verilerin büyük bir kısmı çok sayıdaki amatör ornitolog tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple, kuş bilimi amatörlerin önemli katkı sunabildiği birkaç bilim dalından biri olarak kabul edilmektedir. Anatomi ve taksonomi çalışmaları ise kuş koleksiyonlarını bünyesinde barındıran müze yahut yüksek okullardaki profesyoneller tarafından yürütülür.

Ornitoloji

Araziyi okuyabilme adına Arazi Rehberi, not defteri ve dürbün ile beraber kuş gözlemcilerinin ayrılmaz parçalarıdır. Eğer konusunda uzman bir ornitolog değilseniz beraberinizde mutlaka iyi bir Arazi Rehberi bulundurmanız şarttır.

İnsanoğluyla aynı doğayı paylaşan en mühim hayvan gruplarından birisi olan kuşlar Tarih öncesi dönemlerden beri insanoğlunun büyük ilgisini çekmiştir. Kuşların göç yollarını, hareketlerini ve yaşam sürelerini daha iyi analiz edebilmek adına bu hayvanların bacaklarına metal ya da plastik kodlu halkalar takılması 20. yüzyıl başından beri uygulanan genel bir yöntemdir. Öte yandan radarın ve teknolojinin geliştirilmesi de göç hareketlerinin takibi adına büyük kolaylıklar sağlamıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir