Osman Gazi Hakkında Bilinmeyenler

O senelerde; doğudaki Moğol taarruzu ve batıdaki az da olsa Bizans tehlikelerinden ötürü başta Türkmenler ve diğer İslam şehirlerinde; kimilerince tam bir cihat kabul edilmeyen gaza hareketleri iyice güç kazanmıştır. Gaza; İslam dinini kollamak ve güçlendirmek adına ömür boyunca savaşmak olarak kabaca özetlenebilir. İslam’daki gaza hareketlerine olan üstün katkılarından dolayı “Gazi” unvanına sahip olan Osman Gazi; atak, cesur kişiliği ile diğer uç beyleri arasında öne çıktı. Daha tarihler 1300’ü bile göstermemektedir. Ertuğrul Gazi’nin oğlu olan Osman Gazi’nin tam doğum tarihi Söğüt 1258 olarak verilmektedir.

O senelerde Bizans’ın elinde olan İznik’i kuşatmadan evvel, hat boyunda bulunan mühim Bizans kale ve şehirlerini ele alması Türkmenler arasındaki saygınlığını daha da artıracaktır. Babai dergahının başında yer bulan Edebali, kendisine gazilik bir unvanı İslam aleminin koruyucusu olması için verecektir. Nitekim beyliğin fiili tesisi de bu dönemlere denk gelir ve 1302 olarak kabul bulur. Bu, tarih kimi tarihçiler arasında halen bir itilaf konusudur. Önemli diğer kaynak eserlerde asıl adı “Otman“, “Atman” ya da “Orhun” olarak verilir.

Aynı zamanda kayınpederi de olan Edebali tarafından Hz. Osman’ın kılıcı ile şeref bulduktan sonra “Osman” adını alan Osmanlı Devletinin kurucu kişisi ve hakanıdır. Bir başka rivayete göre asıl adı Orhun olduğundan dolayı evladının ismini Orhan koymuştur. Dedesinin adı Süleyman Şah, babası Hayme Hatun’un oğlu Ertuğrul Gazi ve validesi ise Halime (Haime) Hanım’dır. Babası Ertuğrul Bey 90 yaşlarında iken hakka yürür.

Osmanlı Devletinin tam olarak bağımsızlığını 1302’deki Koyunhisar Savaşından sonra elde ettiği günümüz tarihçileri arasında kabul gören bir hükümdür. İlk Osmanlı Parası 1324’de Osman Gazi tarafından darp edilir. Bu para bakırdan oluşmaktadır. Adı sikke’dir. Babası Ertuğrul Gazi’den aşağı yukarı 4.800 km² olarak devraldığı Osmanlı topraklarını oğlu Orhan Gazi’ye 16 bin km² olarak nakleder. 7 erkek bir de kız evladı olur. Erkek çocukları; Orhan Bey, Pazarlı Bey, Hamid Bey, Çoban Bey, Alaeddin Bey, Melik Bey ve Savcı Bey’dir. Tek kızının ismi ise Fatma Hatun’dur.

İleri yaşı ve gut rahatsızlığı yüzünden Osman Bey’in ne zaman ölüp, Orhan Bey’in idareyi ne zaman eline aldığı da yine tarihçiler arasında tartışılır. 1320-1324 ve 1327 seneleri dönemin kaynaklarında yer bulur. Osman Gazi’nin önce Söğüt’te babası Ertuğrul’un türbesine defnedildiği ve Bursa’nın fethinden sonra Bursa kalesinde Osmaniye Meydanında bulunan Gümüşlü Kümbet’e (Aya Elia) gömüldüğü kabul edilir.

“Osman Gazi Hakkında Bilinmeyenler” başlıklı bu yazımızda sizlere; osman gazi hakkında bilinmeyenler, osman gazi kimdir, osman gazi annesi, orhan gazi, osman gazi doğumu, osman gazi hayatı, osman gazi hakkında ilginç bilgiler ve osman gazi süt annesi arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir