Otomobil Alacaklara Tavsiyeler

Senelik motorlu taşıtlar vergisi oranlarını kontrol ederek bir kere daha düşünerek ilk adım atılabilir. 1.2 motor araçlar nispeten hesaplı olabilir lakin kalabalık aileler için sadece bir “şehir içi” otomobili olmadan öteye gidemeyecektir. Üstelik 1.2 araçların yaz günlerinde klimaları açıldığında ne kadar zorlandığı da malumunuz. Kendimize eleştiri getirelim; kısıtlı hacimlerde yüksek tork sağlayan araçlar “ufak motor” olayını çözebilir, şimdilerde turbo beslemeli otomobiller bu hususta oldukça başarı gösterir. Tabi motor hacmi küçük ama turbo beslemeli diye gidip de 1400 kg’lık bir araç almayın hüsrana uğrayabilirsiniz. Bulduğunuz aracın plaka ya da şasi no’sunu 5664’e mesaj atarak hasar kaydını takip etmeniz oldukça önemlidir. Yetkili servise göstererek ekspertiz raporu mutlaka alınmalı. Kilometresi ile oynanıp oynanmamasını en başarılı bu şekilde öğrenebilirsiniz.

  • Yedek parça fiyatları, yol durumuna göre otomobil tercihi, aile için alınacaksa güvenlik testleri ve donanımları, yaşadığınız alana yakın servislerin olup olmaması.
  • Teknoloji geliştikçe; ”neden arabamda bu yok, neden arabamda şu eksik” diye hayıflanmama adına – imkanlar dahilinde üst model otomobilin alınması da önemli bir noktadır.
  • Ağır bakımlar tamam mı? Eksikler varsa kısa – orta vadede değişmesi gerekenler ne kadar tutar. Periyodik bakımlar düzenli takip edilmiş mi, araç sahibi bu konuda hassas mı? Aracın kronik sorunları neler, bu sorunlar kullanımda bir etki yaratıyor mu? Lastik, akü, fren balataları gibi düzenli değişmesi gereken parçalar en son ne zaman değişmiş ve ne durumda?
  • Yıllık gideceğiniz mesafe toplamı 15 bin den daha az ise, hiç dizel motor planlamayın. Bunun yerine ufak motorlu az yakan bir benzinli araç işinizi haddinden fazla görecektir. Günlük yapacağınız toplam mesafeyi belirleyerek dizel oto alınır mı sorunuza cevap bulabilirsiniz. Buradan yaklaşık aylık yakıt tüketimini hesaplayın. Dizel araç için km’de 30 kuruş tüketimi gibi bir dereceyi baz alabilirsiniz. Daha az yakan “küçük Japonlar” sınıfında; Toyota Yaris, Nissan Micra, Mitsubishi Colt sizi fazlası ile memnun edecektir.
  • Yük taşıyacağım ama gezmeye tozmaya da kullanmak istiyorum derseniz kesinlikle Renault Kango öneriyorum. Para lazım olsa ertesi gün satarsınız. Sorunsuz bir araçtır. Doblo ve Dacia ise kesinlikle almayın. Başkalarının kullanım hatalarıyla sonradan uğraşmak yerine sıfır kilometre ve araç tavsiye ederiz.

Buna benzer bir “computer test” programları ile tampon vs gibi parçalarda boya olup olmadığını takip edebilirsiniz. Son merhalede almaya karar verdiğinizde “paranın teslim” işini kesinlikle sıkıntı yaşamamak adıma noter satışını tamamladıktan sonra yapın. Parayı teslim ettiğiniz kişilerle ruhsat sahibinin farklı olması gibi durumlar ne yazık ki sıkça yaşanabiliyor. Yine ruhsat no ve şasi no mukayese edilerek “tutuyor mu tutmuyor mu” diye kontrol edilebilir.

Son olarak Türkiye’de vergi vs’lerle dünya para ödediğimiz araçların Almanya’da ne kadar olduğuna buradan bakabilirsiniz.