Özbekistan Hakkında Bilinmeyenler

Orta Asya’da, dönemin Sovyetler Birliğinden bağımsızlığını kazanmış, Özbekçe Türk lehçesini konuşan; yedi bağımsız Türk devletinden birisidir. Denize kıyısı olmayan Özbekistan’ın komşuları; kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan’dır. İnsan hakları ve bireysel özgürlükler konusunda ülke sıkça eleştirilmektedir. Ülkede sadece “Devlet Televizyon Radyo Şirketi” televizyon ve radyo yayını yapar. Yaz mevsiminde, hava durumlarındaki sıcaklıklar dahi devlet eliyle düşürülerek verilir. Baskı gün geçtikte artmaktadır. Ülkede ekonomi; pamuk, altın, uranyum ve doğal gaza dayalıdır.

Orta Asya’nın en kalabalık ülkelerinden biridir. Nüfusun etnik dağılımında Özbekler %80, Ruslar %5,5, Tacikler %5’lik orana sahiptir.

20 haziran 1990’da egemenliğini, 1 eylül 1991’de de bağımsızlığını kazanan Özbekistan, cumhuriyetle idare edilmektedir. Başkenti Taşkent’tir. Toprakları; Buhara, Navii, Endican, Harezm, Surhanderya, Cizzak, Kaşkaderya, Namangan, Semerkand, Siriderya, Taşkent ve Fergana olarak 12 eyalete ayrılmıştır. 447,600 kilometre kare yüz ölçümü ve 22 milyona varan nüfusu vardır. 2009’da yapılan sayıma göre nüfusu 27.488.000’dir. İklimi, yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve karasal iklimdir. Nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman’dır. Ülkede %3,5 oranında Ortodoks nüfus yaşamaktadır. En büyük gölü Aral’dır. Aral Gölü, Sovyetler dönemindeki yanlış tarım politikaları sonucunda bugün Özbekistan için büyük bir çevre felaketi doğurmuştur. Gölün yakın bir zaman içinde tamamen kuruyacağı öngörülmektedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir