Pablo Picasso Hakkında İlginç Bilgiler

20. yüzyıl sanatının en tanınmış isimlerinden olan İspanyol ressam ve heykeltıraş, Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır. 25 Ekim 1881’de Malaga, İspanya’da doğdu. Ressam ve resim öğretmeni olan babası tarafından küçük yaşta resim yapmaya yönlendirildi. Yeteneği kısa sürede keşfedildi. 1895’te Barselona Güzel Sanatlar Okulu’na girdi. 1901’den itibaren anne soyadı olan Picasso’yu kullanmaya başladı. 1901-04 arasındaki ilk dönem yapıtlarında sıradan insanları, sirk palyaçolarını ve akrobatları resmetti. Büyük kentlerdeki heyecan kadar, sirk yaşamı da o yıllarda ilgisini çekiyordu. Ne var ki, tablolarında bu yaşamın hüzünlü kesitlerini yansıttı. Sanatçının bu dönemi ‘Mavi Dönem’ olarak bilinir.

Pablo Picasso

Georges Braque ile kübizmin temellerini attığı varsayılır. 1907’den 1914’e kadar kübist tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların özelliği, geometri ve geometrik şekillerin tercih edilmesidir. Nesneler geometrik formlarla basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür. Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde vermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir.

20’li yılların başında ressam klasisizme yeniden döner: Trois Femmes à la fontaine (1921, Modern Sanat Müzesi, Paris). Ayrıca mitolojiden de etkilenir: les Flûtes de Pan (1923, Picasso Müzesi, Paris). Picasso en üretken sanatçı olarak tanınır. Guiness Rekorlar Kitabı’na göre, toplam resim, 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir. Bir genelevdeki beş hayat kadınını gösteren ve Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Avignonlu Kadınlar, Fransa’da 1907 yazında çizilmiştir.

 

Ressamın tanınmış eseri Alman hava kuvvetlerinin Guernica kasabasını bombalamasını yansıtan Guernica adlı tablosudur. Resim 1937’de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid’de Reina Sofía Müzesinde görülebilir. Picasso, bir sergisi esnasında kendisine, “Bu resmi siz mi yaptınız” diye soran bir Alman generaline, “Hayır, siz yaptınız” cevabını verir. Bu resim Picasso’nun savaşa ve Guernica’nın bombalanmasına karşı duyduğu güçlü nefreti ifade eder. Resimdeki insan ve hayvan figürleri acı, hüzün ve savaşa karşı duyulan nefreti yansıtmaktadır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir