Padişah Deli İbrahim Kimdir?

5 Kasım 1615, İstanbul’da dünyaya gelen İbrahim, 18. padişah ve 97. İslam halifesi olarak tanınır. 18 Ağustos 1648’de İstanbul’da hakka yürür. Tarihler 8 Şubat 1640’ı gösterdiğinde kardeşi IV. Murad’ın vefatı sonrası 25 yaşında Osmanlı tahtına geçti. Şehzadeliğinde çok sıkıntılı bir saray yaşamı sürmüş, kardeşleri boğulmuş ve korku içinde büyümüştü.

IV. Murad’ın ölümünü fırsat görerek bölücü-yıkıcı propaganda yapan ve o yıllarda Emirgan’da ikamet eden Revan Kalesi komutanı Emir Mirgünoğlu Padişah İbrahim tarafından idam ettirilir. Bu ilk icraatı olarak hatırlanabilir. Öte yandan, Malta Şövalyelerinin Türk gemilerine saldırışları yüzünden, Sultan İbrahim Girit’in fethini emreder ve ada alınır. Bu mevzu Avrupa’da büyük ses getirecektir. Sultan İbrahim senelerinde Osmanlı’daki iç huzurunun devamı ve mali sıkıntıların düzeltilmesi için çalışmalara gidilmiş, akçe ayarının düşürülerek ve vergilerin adil toplanarak hazinenin güçlendirilmesi yoluna gidilmişti.

Topkapı sarayının içine yapılan Sünnet Odası onun yıllarında yapılan mimari değişimlerden öne çıkanıdır.

Hezarpare Ahmed Paşa aleyhine başlayan isyân, I. İbrahim’in de tahttan indirilişiyle sonuçlanır. Tahta oğlu IV. Mehmed kıacaçtır. İsyancılar ve bunların önderlerinden Sofu Mehmed Paşa, I. İbrahim’i idam ederler (18 Ağustos 1648). Ayasofya Caminin Roma döneminde Vaftizhane olarak kullanılan yapısına defnedilecektir. (I. Mustafa ve I. İbrahim Türbesi).

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir