Panama Belgeleri Hakkında İlk Kez Duyacağınız Gerçekler

Dünya liderlerin ve ünlü iş adamlarının kara para aklama trafiğini ortaya koyan; Dünyaca ünlü Panama Belgeleri gelmiş geçmiş en büyük evrak sızıntısı olarak kabul edilmekte. Peki “zengin ve güçlü kişilerin kirli çamaşırları” Panama Belgeleri ne anlama geliyor ve kapsamı itibariyle önemi nedir. Sızıntıyı gerçekleştiren Mossack Fonseca şirketi kime ait? 4 başlıkta Panama Belgelerini özetleyelim:

  1. İngiltere ile güçlü bağları olan, ticari sicili Panama’da gözüken Mossack Fonseca, vergi muafiyetli bölgelerde kurulan offshore firmalara danışmanlık devasa büyüklükte bir hukuk firması ve aynı zamanda varlık yönetimi de yapıyor.
  2. Panama merkezli gözükseler de web sitelerinde 42 ülkedde toplam 600 kişilik bir ekiple faaliyette bulundukları belirtiliyor. Lüksemburg, Malta, Bahreyn, Panama, Kıbrıs ve Virgin Adaları gibi vergi cennetlerinde yoğun faaliyetteler.
  3. Mossack Fonseca, offshore şirketlere hukuk danışmanlığı veren en büyük dördüncü şirket! Şimdiye kadar temsil ettiği 300 binin üzerinde şirket mevcut. Yarısı ise vergi cenneti ülkelere kayıtlı.
  4. Toplamda 11,5 Milyon belge sızdırılan Panama Belgeleri bugüne kadar gerçekleşen en büyük mali sızıntı. Sızdırılan belgeler adet itibariyle Wikileaks’den de Snowden Belgeleri’nden de bile fazla. Mossack Fonseca belgeleri sızdırdı. Vergi cennetlerine bugüne kadar indirilmiş en büyük darbe olarak kabul edilmekte ve toplamda 2,6 terabayt veri söz konusu. Belgeler içerisinde; yıldızlar, milyarderler ve Putin benzeri oldukça önemli kişilerin de para transferleri görülebiliyor. Şirket yapılanların hiçbirinin yasa dışı olmadığını savunmakta.

Malta’da hükümeti yolsuzlukla suçlayan Malta’ya ilişkin Panama belgelerini araştırmasıyla tanınan blog yazarı ve gazeteci Daphne Caruana Galizia, arabasına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu Ekim 2017’de hayatını kaybetti.

1970’den bu yana olan detayları içeren “Panama kağıtları” adıyla Alman “Süddeutsche Zeitung” gazetesine servis edilir. Türkiye’den 101 şirketin ve yüzlerce iş adamının konuyla ilgili olduğu iddia ediliyor. Offshore firmaları ve yapılanmalarından faydalanmak uluslararası hukuku ihlali olarak görülmüyor. Kur rejimlerinden korunmak için offshore şirketleri tercih edebilirken bazı iş adamları ise vasiyet planlamaları için offshore hizmetlerinden yararlanıyor.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumunun (ICIJ) başkanı Gerard Ryle; Türkiye ile alakalı belgeleri yayınlamama gerekçesi olarak, bazı Türk medya kuruluşlarıyla iletişime geçtiklerini ancak söz konusu Türk şirketinin kendileriyle çalışmayı reddettiğini açıkladı.

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir