Panic Button | Kaçırılanlara Yardım Edecek

Uluslararası Af Örgütü tarafından tüm mobil cihazlar için çıkarılan “Panic Button” ya da Türkçesiyle “Panik Düğmesi” uygulaması; kaçırılıp haksız yere tutuklanan veya tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalan kişilere yardım edecek. Uluslararası Af Örgütü, “Aktivistlere” yardım amacıyla kullanacağız dese de sanırız tüm insanlık için yararlı bir uygulama. Benzerleri tabii ki var.

Yaygın dört farklı dilde kullanıcılara sunulan uygulama, esasen Android cihazlar için kullanıma sunuldu. Ücretsiz bir uygulama olan panic button, kendisini hesap makinesi görüntüsüyle kamufle ediyor, bir yandan da hesap makinesinin bilinen tüm işlevlerini başarıyla yerine getirebiliyor. Söz konusu panik düğmesine baş vurmadan önce, zor bir durum yaşandığında haber verilmek üzere bir telefon ve kişiler ağı oluşturulması şart. Ardından Allah korusun tehlikeli bir durum yaşandığında telefonun güç düğmesine basılarak yardım çağrılabiliyor. Çağrı, biraz önce bahsettiğimiz ağdaki herkese ulaşıyor ve kişinin yer konumu SMS üzerinden karşı tarafa sürekli aktarılıyor.

Kullanımı çocuk oyuncağı kadar basit olan uygulamayı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar da var elbet. Yardım ağına güvenilir kişilerin eklenmesi burada mühim. Uluslararası Af Örgütü, panik düğmesinin [panic button] büyük ölçekli kurtarma çalışmalarına dahil edilmesi gerektiğini de önemle vurguluyor.

Panic Button

Uluslararası Af Örgütü Teknoloji ve İnsan Kaynakları Sorumlusu Tanya O’Connell, uygulamayla ilgili bizlere şunları aktardı: “Panic Button’ın amacı tüm dünyadaki aktivistleri saldırı, işkence, kaçırma ve usulsuz tutuklamalara karşı korumak. Çok iyi biliyoruz ki tutuklanan bir aktivistin kurtarılmasında ilk saatler – dakikalar çok mühim. Bu ilk saatlerde karakolları telefon yağmuruna tutarak, protesto gösterileri düzenleyerek, avukatları harekete geçirerek ya da Af Örgütü bünyesinde bir kampanya başlatıp uluslararası baskı oluşturarak aktivistleri kurtarabiliyoruz. Bu teknoloji sayesinde teknolojiyi insan hakları için verdiğimiz savaşa dahil ediyoruz.”

Sayfamızda uzun uzun bahsettiğimiz uygulama Google Playstore’daki sayfasından yani buradan indirilebiliyor. Ülkemizdeki güvenlik firmalarının da buna benzer panik uygulamaları mevcut. Eğer itunes kullanıyorsanız – buradaki sayfaya bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Panic Button uygulamasını, eğer bir Android kullanıcısı iseniz şiddetle akıllı cihazınız için tavsiye ediyoruz!

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir