Parfümgaz Nedir? | LPG Yerine Satılıyor!

Parfümgaz nedir? – Deodorant ve sprey parfümlerde kullanılan kozmetik LPG’sinden alınan ÖTV sıfırlanınca, vergisiz kazanç peşinde koşan çakallara da gün doğdu! Vurgun peşinde koşan bazı kişiler ise tabela şirketler üzerinden sanki kozmetikte, aerosol imalatına yönelik yararlanacakmış gibi aldıkları vergisiz ucuz parfümgaz LPG’yi, istasyonlara otogaz olarak veriyor. Ton başına yaklaşık 1.600 TL’yi bulan bu vergiyi de vurguna dönüştürüyor. Kozmetik LPG’sindeki ÖTV’nin sıfırlandığı 2010 senesinde 11.9 bin ton civarında seyreden satışlar, 2011’de 32.7 bin tona fırladı. 2013 yılında ise yüzde 49’luk artışla 73 bin tona yükseldi. Bu durumla devlet ton başı bin 500 lira vergi kaybı yaşıyor.

Arz talep incelendiğinde yılda 70 bin aerosol gazı tüketilmesi mümkün değil. Durum böyle olunca dedikodular da bir anlamda doğrulanmış oluyor. Yanma ve performans bakımından diğer ürünlerden hiçbir farkı olmayan parfümgaz, toplatılarak otogaz bayilerine satılıyor. Otogaz’ın LPG’den tek farkı kokulandırma ürününün olmaması. Şimdiden iki şirketin lisansı iptal edilmiş.

Girişte de belirttiğimiz gibi KOZMETİK dünyasında; deodorant, köpük, tıraş kremi ve spreylerde kullanılan aerosol maddesi, renksiz ve kokusuz bir itici gaz olarak tercih ediliyor. Buradaki kaçakçılığı akaryakıttaki “10 numara yağ” kaçakçılığına benzetebilir, “Aerosol da LPG’nin 10 numarası gibidir” diyebiliriz ancak 10 numara yağdan farkı, yakıt olarak hileli bir yakıt olmaması. Sorun parfümgaz üzerinden verginin kaçırılması.

Ucuz parfümgaz akaryakıt vs satılan istasyonlarda her türlü hile olur, lütfen üç-beş kuruş için can güvenliğinizi tehlikeye atmayın!

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir