Paskalya Nedir?

Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı ya da Diriliş Günü olarak da bilinen Paskalya, Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemi kapsar. Hristiyanlıktaki en önemli bayramlardan biridir. İsa’nın dirilişinin anılması olarak kabaca tarif edilebilir. Ülkeye göre değişik gelenekler ile kutlanır. En yaygını genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtasının hediye edilmesidir. 

Paskalya Günü’nün tarihi değişebilmekle birlikte genellikle, Paskalya tarihi için Nisan ayının ikinci pazarı seçilir. Katolikler ve Ortodokslar için Paskalya Bayramı tarihi 20 Nisan civarı olarak belirlenmiştir. Sanırım Hıdırellez’le bu yıl çakışıyormuş ancak emin değilim. Renk renk boyanıp sepetlere konan yumurtalarla da hatırlanabilir. İngilizcede “Easter” olarak bilinir.

Paskalya

Paskalya hakkında bazı notlar paylaşmak isterim:

  • Paskalya; ilkbahar güz dönümünün yaşandığı 21 Mart’ta dolunayın görülmesinden sonraki ilk pazar günüdür.
  • Söz konusu hafta, Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi ve ölümünü (!) temsil eder. Rumlar, çarmıhta can verdiğine inandıkları cuma günü oruç tutar, et ve hayvansal gıdalar yemez. Cumartesi gecesine dek yas tutulur, gecesinde cemaat kiliseleri doldurur ve saat tam 24.00’te herkes bir mum yakarak Hz. İsa’nın dirilişini kutlamaya başlar.
  • Pagan kökenli bir ritüel olduğu iddiaları vardır. “Pagan tanrıçası olan Eostre’nin baharı sembolize ettiği inancının Hristiyan versiyonudur” derler.

Paskalya Hakkında Bilgiler Paylaştık!

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir