Pelikan Hakkında Detaylı Bilgiler

Günümüzde Pelikansılar (Pelecaniformes) takımında sınıflandırılan Pelikan, iri ve kocaman su kuşu türlerinin ortak ismidir. Uzun ve dikkat çekici gagaları, av esnasında faydalandıkları ve yutmadan önce gagayla topladıkları avın bulunduğu suyu süzmeye yarayan genişçe keseleri en ayırt edici özellikleridir. Peru pelikanı ve Kahverengi pelikan dışındakileri saymazsak tüyleri genelde soluk renklidir. Tüm türlerde gagalar, keseler ve yüzlerindeki tüysüz deri, üreme dönemleri öncesi parlak renklere kavuşur. Güney Amerika iç kısmlarında, kutup alanlarında ve açık denizde görülmezler. Dünya üzerindeki sekiz türü dönencelerden ılıman bölgelere kadar olan arazilerde incelenebilir.

Pelikanlara ait fosil kayıtları en az 30 milyon yıl öncesinden itibaren vardır. Türün yakın akrabaları hamerkop ve pabuç gagalı’dır. Aynı takım içindeki kaşıkçılar, aynaklar ve balıkçıllar ise uzak akrabalarıdır. Umumiyetle su üzerinde yahut yüzeye yakın yerlerde yakaladıkları balıklarla beslenirler, kıyı ile göllerde yaşarlar. Koloniler halinde üreyen pelikanlar toplu olarak sıklıkla avlanır. Bazıları yerde yuva yaparken bir grup da ağaçlarda yuvalanmayı tercih eder. Pelikanlar 30 cm uzunluğa kadar olan balıkları dahi kolayca yiyebilirler.

Ak pelikan Romanya’nın ulusal kuşudur.

Yaşam alanlarının yok olması, besin kaynakları balık konusunda insanlarla rekabet etmeleri, kirlilik vb etkenler yüzünden sayıları gün geçtikçe azalmaktadır. Uçan kuşlar arasında en ağırlarından sayılan pelikanların erkekleri genellikle dişilerden daha büyük olur ve gagaları da daha uzundur.  Kuvvetli bacakları ve perdeli ayaklarıyla gayet iyi yüzerler.

pelikan

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir