Pentagon Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

Söz konusu askeri tesisi ABD’nin kalbi olarak nitelendirmek yanlış olmasa gerek. Devletin tüm askeri adımlarının planlanarak uygulamaya konduğu bu bina, Virginia (Arlington) ve Washington şehirleri sınırları dahilindedir 1941 ve 1943 senelerinde arasında inşa edilen ve beş adet beşgenden (Yunanca Beşgen) oluştuğu için “Pentagon” adını alacaktır. Kullanım alanı 344 dönüm olan bina, toplamda kapsadığı 17 hektarlık alanıyla dünyanın en büyük resmi tesislerinden birisidir.

İsmi hakkında birtakım muhalif ifadelere de tanık oluruz. Yunanca olarak belirlenmiş beşgen kavramında esasen aynı yıllarda devletin başkanı olan George Washington’un izleri aranacaktır. Bazı tezlere göre kurum, Pentagon ismini başkanın 1791’de üye olduğu “Hür Masonlar” grubundan alır. Binanın mevcut beş kenarı; Donanma, Ordu, Deniz Piyadeleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Kuvvetlerini (Army, Navy, Marine Corps, Air Force and Coast Guard) simgeler düşüncesi ağırlık kazanır. Fakat birçok teorisyen kurumun masonik simgelerle donatıldığında ısrar eder. Pentagon’da 17.bini üniformalı olmak üzere toplam 23 bini aşkın personel bulunmaktadır.

Pentagon ve ABD

Pentagon nedir sorusuna beş köşeli oluşu nedeniyle “beş” sayısı ile atıfta bulunmak Yahudi külliyatı üzerinden de incelenir. Bilindiği üzere Tevrat beş kitaptan oluşur. Ayrıca kurumdaki CIA’daki üst düzey isimlerin çoğunun Yahudi oluşu komplo teorisi için uygun zemini hazırlar. Ayrıca benzer hiçbir kurum Pentagon’a benzememektedir. Bu komplo teorisini en çok güçlendiren husus binadaki proje mühendisi General Leslie Groves aynı zamanda Mason oluşudur.

Bu denli güçlü ve CIA dahil her türlü yetkili tarafından korunmakta olan bir tesisin 11 Eylül Pentagon saldırısı ve diğer terör saldırılarını haber almaması mantıksız değil midir? Üst düzey koruma teknolojisi ve imkanlarıyla kuşatılmış binanın hemen yanı başında patlayan bombalardan haberinin olmaması hatta saldırıya maruz kalabilmesi güvenlik zafiyeti olarak düşünülemez mi? Dünya üzerindeki her aktiviteden haberdar olabildiğini iddia eden, bu denli güçlü bir kurum aynı zamanda diğer ülkelerdeki terörist saldırıların faili olabilir mi? Tüm bu soruların cevabı varsayımlara dayanmaktadır. Kanıtlamayan bombalamaların hangi projelerin ön adımını oluşturduğu sorusu kuşkuları güçlendirmektedir. ABD’nin 11 Eylül’ün planlamacısı olduktan sonra bu saldırıyı Afganistan’a saldırmak için kullandığı sık dile getirilir.

Pentagon Nasıl İnşa Edilir?

Binanın inşa edilmesi düşüncesi ilk kez ABD Başkanı Franklin D. Roosewelt’in önerisiyle 1930 senesinde Savunma Bakanlığının merkezi olarak hayata geçirilir. Fakat çalışanlar zamanla binaya sığmayacak hale gelince “Pentagon Şekli” tasarlanmaya başlanır. İlk kez Savunma Bakanlığı olarak planlanan ilk binadan şimdilerde Dışişleri binası olarak faydalanılmaktadır. 19 asansörlü bina II. Dünya Harbinde yatay labirent şeklinde yapıldığı için çelik harcamalarından kaçınılır. İnşaat 15 bin işçi ile tam iki yılda geceli gündüzlü çalışmalarla bitebilir. Kireç ile kaplanan dış cephe duvarları tamamen saf betondan imaldir. Toplam maliyeti 83 milyar doları bulur. Ayrıca neredeyse 9 bin araçlık kapalı otoparkının yanı sıra 10 bin otomobillik açık alanı mevcuttur. Pentagon’da üst düzey yetkililer için yemekhaneler, büfeler ve çok miktarda kafeterya kurulmuştur. Hatta; Mc Donald, Pizza Hut, Starbucks, KFC, Dunkin Donuts, Panda Exspress, Sbarro ve Taco Bell benzeri büyük fast food şubeleri de açılmıştır. Günde 5 bin fincan kahve, 7 bin kutu içecek tüketilir. Beş katlı binada toplam 284 tuvalet bulunur. Pentagon yönetimi binanın ilginç kısımlarını merak eden ziyaretçiler için 45’er dakikalık turlar organize eder. Eşlik eden idareciler sadece kendi bölümünün şifresini bildiğinden güvenlik zafiyeti meydana gelmez. Ayrıca binanın güçlendirilmiş yapısı sebebiyle GSM telefonları ancak pencere kenarlarından çekebilmektedir.

Pentagon Ödev

Pentagon’a Yapılan Protestolar

Pentagon ABD’nin saldırı ve komuta merkezi olduğu için barışçıl grupların da çekim merkezi haline dönüşür. 1967 Vietnam Savaşı esnasında kendilerini Barış İçin Kadınlar Vuruşu olarak tanımlayan 3 bin kadın protestocu, operasyonlara karşı o yılların Savunma Bakanı Robert McNamara’nın Pentagon ofisinde basın açıklaması düzenler. 21 Ekim 1967’de ise Ulusal Seferberlik Komitesi organizasyonuyla 35 bin kişinin katılımı ile düzenlenecek savaş karşıtı bir protesto düzenlenir. Savaş bitimine dek Pentagon’u terk etmeyecek grubun genel güvenliğini toplamda 2.500 asker sağlar. Protestolar katılım sayıları itibariyle de tarihe geçer. Protestolara ilave olarak kurumun 19 Mayıs 1972’de uğradığı bombalı saldırı da ilginçtir. Kendilerini “Weather Underground Organization” tanımlayan sol terörist örgüt Pentagon’un zemin katında yer alan kadınlar tuvaletinde bomba patlatır. Söz konusu örgütten olay sonrasında yapılan açıklamada bombalama hadisesinin Vietnam Savaşında yapılan Hanoi bombardımanına misilleme olarak yapıldığı bildirilir. 2007’de Irak’ı yeniden işgali üzerine 15 bin gösterici Pentagon önünde işgali protesto eder. Pentagon ABD’nin kalbi durumunda olduğu için 11 Eylül’den sonra saldırı ile ilgili çelişkili açıklamalar gelir. Açıklamalarda çarpan cismin uçak olduğu ilk başlarda yalanlanır ancak daha sonra gerçekler tüm dünyaya açıklanmıştır.

11 Eylül ve Pentagon

11 Eylül 1943’de inşası tamamlanan yapının 40. yıl dönümünde El Kaide tarafından 11 Eylül 2001’de düzenlenen saldırılarda Pentagon 125 çalışanını teröre kurban verir. Saldırganlarla beraber toplamda 184 can hayatını kaybeder. Binanın onarımı 17 yıl sürecek ve bu tadilat 4.5 milyar dolarlık bütçeyle tamamlanacaktır. Saldırıdan önce güçlendirme çalışmaları yapılan binada can kayıpları en aza iner. Binanın bazı bölümleri ve dış kısımları halka açıkken içine sadece çalışanlar ve bazı izinli ziyaretçiler girebilir. 11 Eylül 2001’e maruz kalan bölüm kapatılmış ve hayatını kaybedenler anısına anıt yapılmıştır. Binanın camları özeldir. Ziyaret etmek isteyen kişiler Pentagon’a sosyal güvenlik numaraları ile öncesinde bir başvuru yapmak zorundadır. Araştırma sonrasında sonra kabul edilme durumları bildirilen ziyaretçiler belirlenen tarihlerde Pentagon’a girişe hak kazanır. Pentagon’a dış ülkelerden gelmek isteyen yabancılar bulundukları ülkenin büyükelçilikleri üzerinden başvurularını yapabilirler. Bahsettiğimiz kabul işlemleri ve araştırmalar bir ay sürebilmektedir. İki ayrı kimlik kontrolü yapılan ziyaretçilere iki asker yol boyunca rehberlik eder. Güvenlik çok üst düzeydedir. Ziyaret süresince fotoğraf çekmek, belirlenen alanların dışına çıkma teşebbüsleri ve yiyecek veya içeceklerin içeriye sokulması yasaktır. Tur rehberi iki askerden ilki önde diğeri ise grubun en arkasından yürür. Kurallara uymayanlar güvenlik görevlileri tarafından sert bir şekilde uyarılabilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir