Ping Siteleri ve SEO Açısından Önemi

Ping işlemi; özellikle Google örümceklerine, site üzerinde yapılan güncellemeyi bildirerek hızlı (!) indeks almak için yapılır. İçeriklerin taranıp sisteme eklenmesi işlemi rutin olarak yapıldığı ve ekstra bir işleme gerek duyulmadığı halde sayfa sahipleri, muhtemelen ‘tez canlı’ olduklarından durumla yetinmeyip Google’ı rutin olarak dürtüyor. WordPress ya da hazır sistemler kullanıyorsanız durum daha basit da zira işlem; her gönderim sonrası otomatik olarak çalışarak pingleme işlemini gerçekleştiriyor.

Hadise; kampanya hazırlayan, güncellenen e-ticaret siteleri, haber sistemleri ya da kendince öneme sahip yapılar için gayet önemli. Esasen olay ziyaretçiye rakiplerden daha üst sıralarda ulaşma kaygısına dayanıyor.

Ping

İşin bir de komut kısmı var tabi. Sunucu hızını, site açılma hızını ölçmek için taraflar arasında yapılan 32 baytlık veri alışverişi yolu ile makineler arasındaki bağlantı süresi görülebilir. Windows+R ile çıkan ekrana CMD yazarak kod satırına geçebilirsiniz. Alan adına ya da IP’ye ping atabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim olaydan tamamen farklıdır belirtmek isterim.

Dizinlerde hızlı bir biçimde yer almak ve hızlı ping istediğim için ben de bu servisi kullanıyorum. Piyasada bilinen Pingomatic.com da bir diğer tavsiye edebileceğimiz site olacaktır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir